Get Adobe Flash player

Najgłośniejsze zwierzę świata

Ma zaledwie 2 mm długości, ale – proporcjonalnie do swoich rozmiarów – jest najgłośniejszym stworzeniem na Ziemi. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Micronecta scholtzi, mały wodny owad z grupy wioślaków, wytwarza dźwięki o rekordowym natężeniu przy pomocy... swojego penisa2011_07_02_a

Popisy owada udało się zarejestrować naukowcom z Francji i Szkocji, których praca została opublikowana na łamach pisma „PLoS".  Dokonane pomiary wykazały, że wodne stworzenie potrafi hałasować na poziomie nawet 99.2 decybeli. Na taki sam hałas narażeni są widzowie zajmujący pierwsze rzędy sali koncertowych, przysłuchujący się występom orkiestry. Średnie natężenie dźwięków generowanych przez owada wynosiło 78,9 dB - podobnie hałasuje jadąjący pociąg).

Micronecta scholtzi wytwarza dźwięk, pocierając swoim penisem o odwłok. Wytwarzanie dźwięku przez pocieranie dwóch części ciała określa się fachowo mianem strydulacji. W ten sam sposób cykają świerszcze  oraz inne owady. Zdaniem badaczy, odgłosy owada mają charakter pieśni godowych i służą zwabieniu potencjalnych partnerek.

- To niesamowite, że choć 99 procent dźwięku przepada w trakcie przechodzenia z wody do powietrza, osoba idąca nieopodal jest w stanie słyszeć te niewielkie stworzenia "śpiewające" na dnie rzeki - komentuje dr James Windmill z University of Strathclyde w Glasgow.

Małgorzata Minta/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1wtorek, 07, maj 2013 16:19
można by było zastosować tego owada do produkcji energii elektrycznej z dźwięku np w budynku założyć urządzenie wytwarzające prąd z dźwięku i wpuścić te owady i żeby było tych owadów jak najwięcej.