Get Adobe Flash player

Dwa gatunki słoni w Afryce

Afrykę zamieszkują dwa, a nie jeden gatunek słoni. Na dodatek są one dość odległymi krewnymi - dowodzą najnowsze wyniki badań DNA, o których można przeczytać na łamach „PloS Biology”.

 
Międzynarodowy zespół naukowców porównał dane genetyczne wymarłych już mamutów, słoni azjatyckich oraz znanych z terenu Afryki: słoni sawannowych oraz leśnych. Te dwa ostatnie są uważane czasami za dwa podgatunki tego samego gatunku - słonia afrykańskiego. Słonie leśne są jednak znacznie mniejsze od swych sawannowych pobratymców.

Analizy DNA ujawniły jednak, że pod względem genetycznym obydwie grupy afrykańskich zwierząt różnią się od siebie w równym stopniu, co mamuty i słonie azjatyckie. Są to więc dwa, całkowicie odrębne gatunki.

 - Ich rozdzielenie miało miejsce mniej więcej w tym samym czasie, co rozdzielenie się linii rozwojowej przodków mamutów oraz azjatyckich słoni - mówi, jeden z autorów badań prof. Michi Hofreiter z University of York.Oznacza to, że ostatni wspólny przodek obydwu gatunków afrykańskich słoni żył co najmniej 5-6 milionów lat temubrak

Anna Piotrowska 

CZYTAJ TAKŻE