Get Adobe Flash player

Szympansy bawią się niczym ludzie


Szympansy są bardziej podobne do ludzi niż ktokolwiek może podejrzewać. Żyjące na wolności młode samice traktują patyki niczym lalki. Przestają się nimi bawić dopiero wtedy, kiedy same mają dzieci - donosi najnowsze wydanie „Current Biology”.

Na łamach tego czasopisma Richard Wrangham z Harvard University oraz Sonya Kahlenberg z Bates College opisali wyniki 14 -letnich obserwacji szympansów żyjących w parku narodowym Kibale w Ugandzie. Uczeni zauważyli, że choć zwierzęta obydwu płci bawią się patykami, to samice traktują je inaczej. Noszą drewienka ze sobą tak, jak matki niemowlęta, co łudząco przypomina zabawy małych ludzkich dziewczynek lalkami. - To pierwszy gatunek zwierząt, u których ten sam obiekt ma inne znaczenie dla samic i samców - mówi Richard Wrangham z Harvard University. Samce traktują bowiem patyki zazwyczaj jako narzędzia czy broń.

Najnowsze odkrycia sugerują więc, że powszechnie występujący we wszystkich kulturach świata podział na „męskie” i „żeńskie” zabawy nie jest jedynie wynikiem opartej na stereotypach płciowych socjalizacji, lecz wywodzi się co najmniej częściowo z „biologicznego upodobania”.

Co ciekawe, szympansy bawią się swoimi „patykowymi lalkami” do momentu, kiedy same mają dzieci. Zupełnie tak, jakby naśladując inne, starsze samice przygotowywały się do roli matek. Na razie ten niezwykły obyczaj u żyjących na wolności zwierząt zaobserwowano jedynie w Ugandzie.- Jeśli okaże się, że w „noszenie patyków” bawią się jedynie samice z parku Kibale, będzie to pierwszy przypadek tradycji utrzymującej się wyłącznie wśród młodych, tak jak to jest w przypadku niektórych gier wśród ludzkich dzieci. To może sugerować, że szympansie tradycje są bardziej podobne do ludzkich niż wcześniej sądzono - mówi Wranghambrak

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE