Fluoroscencyjne grzyby, pijawka z wielkimi zêbami oraz ¿ywi±cy siê owocami jaszczur to tylko niektóre z najciekawszych ro¶lin, grzybów i zwierz±t odkrytych przez badaczy w zesz³ym roku. Listê 10 najbardziej niezwyk³ych gatunków sporz±dzi³ w³a¶nie International Institute for Species Exploration dzia³aj±cy przy Arizona State University.
Poni¿ej prezentujemy ow± listê. U³o¿enie od 1 do 10 nie znaczy, ¿e numer jeden jest najciekawszy. Uczeni wybrali ogólnie po prostu dziesi±tkê najbardziej interesuj±cych gatunków. W galerii powy¿ej zamie¶cili¶my zdjêcia tych niecodziennych przejawów ziemskiego ¿ycia. Co mi³e, sw± listê badacze og³osili wczoraj po po³udniu, w dzieñ urodzin Karola Linneusza, znanego szwedzkiego botanika, który w XVIII wieku opracowa³ u¿ywany do dzi¶ system klasyfikacji ro¶lin oraz zwierz±t.
- Paj±k z Madagaskaru nazwany na cze¶æ autora teorii ewolucji Karola Darwina - Caerostris darwini. Jego gigantyczne sieci spotyka siê zawieszone nad strumieniami, rzekami i jeziorami. Najwiêksza mia³a 25 metrów szeroko¶ci! Wytwarzana przez Caerostris darwini niæ jest dwa razy bardziej wytrzyma³a od innych, znanych ju¿ nici pajêczych i 10 razy od kewlaru.
- ¦wiec±cy w ciemno¶ciach grzyb znaleziony w lasach brazylijskiego wybrze¿a Atlantyku. Jego odkrywca, Dennis Desjardin z San Francisco State University, nazwa³ go na cze¶æ jednego z utworów Mozarta Mycena luxaeterna - ?wieczne ¶wiat³o?. Nó¿ka nowoodkrytego grzyba ma zaledwie 8 milimetrów ¶rednicy, a kapelusz - 2 centymetry. Choæ na ¶wiecie jest oko³o pó³tora miliona gatunków grzybów, tylko 71 z nich ¶wieci w ciemno¶ciach.
- ¯yj±ca na wraku Titanica bakteria Halomonas titanica ¿ywi siê rdz±. Tworzy kolonie przypominaj±ce zgrubienia czy bulwy. Uczeni s± przekonani, ze da siê j± wykorzystaæ do niszczenia starych, niepotrzebnych wraków spoczywaj±cych na dnie oceanów.
- Licz±ca oko³o dwóch metrów d³ugo¶ci, owoco¿erna jaszczurka z rodzaju waranów - Varanus bitatawa. Ma piêkne z³ote ozdoby na skórze. Wa¿y oko³o 10 kilogramów i zamieszkuje górzyste tereny filipiñskiej wyspy Luzon. Wiêkszo¶æ czasu spêdza na drzewach.
- ¦wierszcz z po³o¿onej na Oceanie Indyjskim wyspy Reunion - Glomeremus orchidophilus. Jako jedyny przedstawiciel rzêdu owadów prostoskrzyd³ych regularnie zapyla kwiaty - orchidee z gatunku Angraecum cadetii.
- Nowa antylopa z podrodziny afrykañskich antylop krêtorogich - dujkerów nazwana Philantomba walteri. Po raz pierwszy naukowcy zobaczyli przedstawiciela tego gatunku - martwego - na jednym z miêsnych targów w zachodniej Afryce.
- Piêciocentymetrowej d³ugo¶ci pijawka z wielkimi, jak na tak niewielkie stworzenie, zêbiskami. Nazwano j± Tyrannobdella rex, co jest odniesieniem do T. rexa - najbardziej przera¿aj±cego z drapie¿nych dinozaurów. W¶ród swych pobratymców - innych pijawek - mo¿e bowiem uchodziæ za potwora. Znaleziono j± w Peru, przyczepion± do ¶luzówki nosa pewnego cz³owieka.
- Grzyb Psathyrella aquatica mo¿na spotkaæ w amerykañskiej rzece Rogue w Oregonie. Niezwyk³y jest fakt, i¿ wypuszcza zarodniki tylko i wy³±cznie pod wod±.
- Nowy gatunek skacz±cego karalucha ¿yje w po³udniowoafrykañskim rezerwacie Silvermine Nature Reserve. Od innych karaluchów odró¿nia go niezwyk³a budowa nóg, dziêki którym podskakuje niczym pasikonik. Nazwano go Saltoblattella montistabularis. Do tej pory uczeni byli przekonani, ¿e skacz±ce karaluchy ¿y³y jedynie w czasach dinozaurów.
- Dziwaczna ryba z rodziny ogackowatych - Halieutichthys intermedium - zamieszkuje dno Zatoki Meksykañskiej. Porusza siê na przypominaj±cych nieco koñczyny p³etwach, ¶miesznie podskakuj±c, w czym przypomina chodz±cego nietoperza
Anna Piotrowska