Get Adobe Flash player

Skrzyp sprzed milionów lat

Skrzypy bliźniaczo podobne do dzisiejszych, rosły na Ziemi już 150 milionów lat temu. Dowodzą tego badania skamieniałych szczątków roślin znalezione na terenie argentyńskiej Patagonii przez uczonych pod kierunkiem Alana Channinga z walijskiego Cardiff University.

Znakomicie zachowane skrzypy naukowcy odkryli w okolicy farmy San Augustin w górskim masywie Deseado. Ponieważ 150 milionów lat temu znajdowały się tam gorące źródła rośliny uległy tzw. permineralizacji. - Jeszcze przed rozkładem ich tkanki zostały wysycone wodą zawierającą rozpuszczoną krzemionkę, co spowodowało potem powstanie wspaniałych trójwymiarowych form - mówi Channing. Dzięki temu w skałach zachowały się najdrobniejsze detale pradawnych skrzypów.

Wyposażeni w mikroskopy uczeni więc mogli bez przeszkód studiować detale budowy tych roślin. Okazało się, że pod wieloma względami skrzypy z epoki dinozaurów niczym się nie różnią od występujących dziś roślin. To zaskakujące, bo choć było wiadomo, że skrzypy są bardzo starą grupą (ich praprzodkowie pojawili się na ziemi już ok. 375 milionów temu) to nie spodziewano się takiego podobieństwa między formami, tak oddalonymi od siebie w czasie.

Podobnie, jak dziś spotykane skrzypy z rodzaju Equisetum, okazy z Patagonii, miały jedną zieloną łodygę oraz endodermę II-rzędową (element budowy łodygi). Jednak niektóre cechy nowoodkrytego skrzypu były zdecydowanie odmienne, dlatego naukowcy postanowili utworzyć dla niego zupełnie nowy gatunek, nazwany Equisetum thermale, co można przetłumaczyć jako „skrzyp z gorących źródeł”. - Equisetum thermale wydaje się być najstarszym znanym przedstawicielem rodzaju Equisetum. Co oznacza, że historia znanych dziś skrzypów sięga, co najmniej epoki jurajskiej. - mówi Channing. Odkrycie zespołu brytyjskiego uczonego dowodzi, że znane dziś skrzypy to niesłychanie stary rodzaj roślin, który przez ostatnie 150 milionów lat niewiele się zmienił2011_05_06_a

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE