Get Adobe Flash player

Starożytni Egipcjanie otaczali skarabeusze boską czcią i pozwalali toczyć kulki gnoju, gdzie tylko chciały. Teraz okazuje się, że to naprawdę wyjątkowe stworzenia. W nocy kierują się światłem Drogi Mlecznej, by utrzymać się na zaplanowanej ścieżce. To pierwszy dowód na to, że owady mogą nawigować według gwiazd ? donosi ?Current Biology?.

   

W trakcie swych eksperymentów szwedzcy naukowcy z Lunds Universitet oraz ich południowoafrykańscy koledzy z University of the Witwatersrand, posłużyli się skarabeuszami z gatunku Scarabaeus satyrus. Owady te należą wielkiej rodziny żukowatych. Już wcześniejsze eksperymenty pozwoliły stwierdzić, że skarabeusze wykorzystują do nawigacji różne rodzaje światła, np. światło księżyca czy słońca. Jest im ono potrzebne, bo kiedy znajdą stertę odchodów, formują z nich niewielką kulkę i jak najszybciej uciekają. Starają się przy tym, by droga ich ucieczki, była jak najprostsza, dlatego wykorzystują jako źródła nawigacji jasne światła na niebie.
 

Czasami noc bywa jednak bezksiężycowa. ? Zauważyliśmy, że nawet wtedy żuki wciąż są w stanie utrzymać się na prostej ścieżce. To wzbudziło w nas podejrzenia, że wykorzystują rozgwieżdżone niebo do orientacji, czyli posiadły umiejętność, której nigdy wcześniej nie zaobserwowano u owadów ? mówi Marie Dacke z Lunds Universitet.

By zweryfikować te podejrzenia naukowcy przeprowadzili eksperyment w południowafrykańskim Wits Planetarium, gdzie zasymulowano warunki ciemnej, bezksiężycowej nocy. Pod rozgwieżdżonym niebem, na którym wyraźnie było widać naszą galaktykę - Drogę Mleczną - skarabeuszom zakładano specjalne ?kapelusiki? uniemożliwiające im oglądanie tego, co znajduje się nad ich głowami. Takie owady miały dużo problemów z utrzymaniem prostego toru wędrówki. Co innego działo się w przypadku skarabeuszy bez nakryć głowy ? te dziarsko wędrowały prosto, tak jak je prowadziła Droga Mleczna.


Dlaczego akurat ona? Naukowcy podejrzewają, że światło pojedynczych gwiazd może być po prostu za słabe dla żuków.


Anna Piotrowska/EurekNews.pl
2013 01 24 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy