Get Adobe Flash player

Ten słoń naprawdę mówi! Mieszkający w południowokoreańskim Everland Zoo zwierzak o imieniu Koshik potrafi wypowiedzieć pięć słów, których nauczył go jego opiekun. O niezwykłych umiejętnościach azjatyckiego olbrzyma donosi najnowsze ?Current Biology?.


Słownictwo Koshika obejmuje koreańskie odpowiedniki polskich zwrotów: ?cześć?, ?siad?, ?nie?, ?połóż się? oraz ?dobrze?. Oczywiście, słoń nie ma pojęcia, co mówi, po prostu naśladuje znajome frazy. Co ciekawe, by wydobyć z siebie dźwięki przypominające ludzką mowę musi włożyć do paszczy trąbę.
Posłuchaj jak opiekun słonia mówi "annyong", czyli po koreańsku "cześć", a Koshik po nim powtarza. Materiał: Stoeger et al., Current Biology.

Badający niezwykłe umiejętności zwierzęcia naukowcy z austriackiego Universität Wien są przekonani, że udało mu się bardzo wiele, bo pamięta i jest w stanie powtórzyć słowa opiekuna w dwóch zakresach: tonie i barwie. - Koshik dokładnie naśladuje ludzkie dźwięki, jak również ton głosu opiekuna. To niezwykłe, zważywszy na jego pokaźny rozmiar, długość krtani oraz inne anatomiczne różnice między słoniami a ludźmi - mówi Angela Stoeger z Universität Wien.

Słowa ?wypowiadane? przez koreańskiego słonia są bardzo wyraźne. Ich nagrania odtwarzano nieznającym sprawy Koreańczykom, których zadaniem było zapisywanie tego, co usłyszeli. Żaden z nich nie miał problemów z identyfikacją zwrotów.

O niezwykłych zdolnościach dźwiękonaśladowczych słoni wiadomo już od pewnego czasu. Niektóre afrykańskie olbrzymy potrafią naśladować dźwięki silników ciężarówek, pewien słoń żyjący w zoo w Kazachstanie potrafił ponoć mówić i po rosyjsku i po kazachsku. Dopiero teraz jednak, za sprawą Koshika i austriackich badaczy, zjawisko to zostało lepiej poznane.

Anna Piotrowska/EurekNews.pl   2012 11 01 a


Film: Zobacz, jak Koshik powtarza za swoim opiekunem różne słowa. Zwróć uwagę na jego doskonałą wymowę ;) Materiał: Stoeger et al., Current Biology

 

 

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy