Get Adobe Flash player

Międzynarodowy zespół naukowców odnalazł w naturze jedno z najrzadszych zwierząt Borneo ? należącą do rodziny makakowatych małpkę Presbytis Hosei canicrus. Jest ona tak rzadko spotykana, że wielu badaczy uważało ją nawet za wymarłą.  Co ciekawe, jej obecność udało się zarejestrować przypadkowo, w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał.

Należące do naczelnych langury (Presbytis) to niewielkie małpki obdarzone wyjątkowo długim ogonem i charakterystyczną kryzą wokół pyszczka. Zamieszkują lasy deszczowe Borneo, Sumatry, Jawy oraz większej części Tajlandii. Należy do nich 14 gatunków. Najrzadszy z nich, Presbytis Hosei canicrus, był notowany dotychczas na bardzo niewielkim obszarze północno-wschodniej części Borneo. Jego siedliska leżały na terenach intensywnie zagospodarowywanych przez człowieka. W 2004 roku po raz pierwszy pojawiły się obawy, że gatunek ten może być na krawędzi zagłady lub być może już całkiem wyginął. Cztery lata później naukowcy potwierdzili, że sytuacja małpki jest tragiczna.

Tym większe było zdziwienie badaczy pod kierunkiem Brenta Lokena z Simon Fraser University, gdy podczas wyprawy do deszczowych lasów wschodniej części Borneo w indonezyjskiej prowincji Kalimantan Wschodni natrafili przypadkiem na ślady tej wyjątkowej małpki. Naukowcy wiedzieli, że w tamtejszych dziewiczych puszczach żyje co najmniej dziewięć gatunków naczelnych, w tym orangutany i gibony. By je obserwować, zamontowali kamery w miejscach, gdzie małpy przychodzą lizać tak potrzebną im w gorącym klimacie sól. Ku zaskoczeniu uczonych na zdjęciach pojawiała się małpa, którą bardzo trudno było zidentyfikować. Dzięki współpracy z indonezyjskimi naukowcami udało się w końcu ustalić jej tożsamość ? była to na pewno Presbytis Hosei canicrus.


Opisane właśnie na łamach ?American Journal of Primatology? odkrycie było tym bardziej niezwykłe, że badane tereny leżały znacznie dalej na południe niż przewidywany zasięg występowania langura. Naukowcy podkreślają, że dziewicze lasy w Kalimantanie Wschodnim mogą kryć jeszcze wiele niespodzianek tego typu. Potrzeba więc jeszcze wielu lat badań, by odkryć wszystkie ich tajemnice.


Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2012 01 20 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy