Get Adobe Flash player

Większy, nie znaczy lepszy

Panie nie zawsze wolą większych, imponujących rozmiarami panów. Przynajmniej u danieli, czego dowodzą na łamach najnowszego „PLoS One” naukowcy z Queen Mary, University of London.

Naukowcy przyjrzeli się strategiom, jakie zamieszkujące dubliński Phoenix Park łanie stosują podczas wyboru partnera. Okazało się, że młode jednoroczne samice wcale nie chcą starszych, potężnych samców o ugruntowanej dominującej pozycji w stadzie. Na swoich partnerów wybierają osobniki młodsze i mniejsze. Na dodatek rozpoczynają swój sezon godowy średnio osiem dni później niż ich starsze towarzyszki, które wolą wielkie samce. 


Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy podejrzewają, że w jakiś sposób młode łanie wyczuwają potencjalne problemy z donoszeniem płodu, którego ojcem jest potężny samiec. Wiele skazuje bowiem, że taki malec mógłby być zbyt duży dla młodej matki. Możliwe też, że kiedy jednoroczne samice rozpoczynają sezon godowy, wszystkie największe samce są już zajęte i po prostu muszą wybrać niedużego partnera.

Niezależnie jednak od przyczyn zjawisko zaobserwowane przez uczonych z Queen Mary, University of London tłumaczy, dlaczego nie obserwuje się gwałtownego wzrostu wielkości ciała u samców danieli. Szanse na rozmnożenie się mają bowiem wszystkie osobniki niezależnie od rozmiaru2011_04_07_a

Anna Piotrowska

 

CZYTAJ TAKŻE