Bardzo komunikatywne kruki
Komunikacjê za pomoc± gestów opanowali nie tylko ludzie. Badacze z niemieckiego Instytutu Ornitologicznego Maxa Plancka odkryli, ¿e zdolno¶æ tê posiad³y tak¿e kruki. W ten sposób wzmacniaj± one relacje damsko-mêskie ? czytamy w ?Nature?.
Komunikacjê za pomoc± gestów mo¿na zaobserwowaæ u rocznych dzieci, które w ten sposób zwracaj± uwagê innych na siebie i na przeró¿ne przedmioty. Wa¿ny jest pewien aspekt tej komunikacji, który uczeni nazywaj± interakcj± referencyjn±. Polega ona na tym, ¿e bez fizycznego kontaktu zwracamy czyj±¶ uwagê na zewnêtrzny przedmiot zainteresowania. Cech± interakcji jest te¿ wspólne skupienie uwagi z odpowiednim do tego zachowaniem ? np. kontakt wzrokowy dziecka z doros³ym przed wykonaniem wskazuj±cego gestu, w jego trakcie lub po nim.
Czasami ? choæ rzadko ? podobne zachowania da siê zaobserwowaæ u ma³p, np. szympansów, które drapi±c siê, pokazuj± miejsca w sier¶ci z pro¶b± o ich czyszczenie. Naukowcy podejrzewaj±, ¿e tego rodzaju zaawansowana komunikacja sta³a siê zal±¿kiem rozwoju jêzyka. W przyrodzie wystêpuje ona niezwykle rzadko i przypuszczano, ¿e nie spotyka siê jej poza krêgiem ssaków naczelnych.
Tym bardziej zaskakuj±ce by³y wyniki badañ nad krukami, które znane s± ze swojej inteligencji. Podgl±daj±c 7 ptaków w ich naturalnym alpejskim ¶rodowisku, uczeni z Niemiec zaobserwowali 38 tego typu komunikacyjnych zachowañ. Polega³y one przede wszystkim na pokazywaniu innemu osobnikowi, zazwyczaj przeciwnej p³ci, jakiego¶ niejadalnego przedmiotu (ga³±zki, kawa³ka mchu lub kamyka). Kruk bra³ go do dzioba i prezentowa³, trzymaj±c wyprostowan± g³owê. Innym zaobserwowanym gestem by³o oferowanie znaleziska. Polega³o ono na tym, ¿e ptak chwyta³ interesuj±cy obiekt w dziób i porusza³ nim w górê i w dó³. Te poczynania by³y bardzo skuteczne ? niemal zawsze spotyka³y siê z odpowiedzi± adresata informacji, który podchodzi³ bli¿ej, reagowa³ szturchaniem dziobem, udawanym karmieniem albo przy³±cza³ siê do wspólnego manipulowania znaleziskiem.
Komunikacja zachodzi³a przede wszystkim pomiêdzy osobnikami przeciwnej p³ci. Poniewa¿ kruki, podobnie jak ludzie, opieraj± swoje funkcjonowanie na wspó³pracy w parach i d³ugo poszukuj± odpowiedniego partnera, uczeni wysnuli hipotezê, wed³ug której zwracanie uwagi pozwala sprawdziæ wzajemne zaanga¿owanie oraz wzmocniæ istniej±ce ju¿ wiêzi ? czyli zupe³nie jak u nas.
Marek Matacz/EurekNews.pl