Get Adobe Flash player

Pies wywodzi się od wilka ? to nie ulega wątpliwości. Ale gdzie po raz pierwszy człowiek zdołał przekonać tego drapieżnika, by porzucił wolność na rzecz ciepłego schronienia i codziennej sterty kości? Według szwedzkich naukowców miało to miejsce w południowej Azji Wschodniej ? czytamy na łamach ?Heredity?.


Na to, że nasi ulubieńcy pochodzą od wilka, wskazują liczne dowody morfologiczne, behawioralne i genetyczne. O wiele trudniej jest jednak określić region świata, w którym człowiek udomowił psa. Ostatnie badania archeologiczne i genetyczne opublikowane niedawno w ?Nature? przez międzynarodowy zespół badaczy sugerują, że pierwsze psy pochodzą z Bliskiego Wschodu. Szwedzcy naukowcy z KTH Royal Institute of Technology twierdzą jednak, że ich koledzy popełnili błąd ? i przedstawiają nową teorię.
 

Skandynawscy badacze informują, że znaleźli kolejny dowód na azjatyckie korzenie psów. Wilki miały zostać udomowione w rejonie rzeki Jangcy w południowych Chinach ? wskazuje na to analiza genów w chromosomie Y oraz mitochondrialnego DNA. Peter Savolainen i doktorant Mattias Oskarsson wraz z kolegami z Chin porównali uzyskane wyniki z kodem genetycznym psów na całym świecie. Okazało się, że tylko w Azji Wschodniej można znaleźć wszystkie możliwe kombinacje psich genów, co potwierdza hipotezę, że właśnie stamtąd wywodzą się domowi pupile.
 

Szwedzcy biolodzy przyznają, że być może psy udomowione w Azji zostały potem skrzyżowane z wilkami na Bliskim Wschodzie. Na razie jednak brakuje przekonujących dowodów na poparcie tej tezy.
 

A może warto rozważyć teorię, według której psy zostały udomowione w kilku miejscach niezależnie? Przecież wizja, że wilk przynosi kapcie pod każdą szerokością geograficzną, wydaje się wyjątkowo atrakcyjna...
 

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl  2011 11 25 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy