Get Adobe Flash player

Choć protoplaści pszczół pojawili się na Ziemi ok. 70 milionów lat temu, to ciągle nie wiemy wszystkiego o tych pracowitych owadach. Amerykańscy naukowcy odkryli właśnie aż 11 nieznanych dotąd gatunków pszczół ? donosi ?Zootaxa?.


Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, które zapylając rośliny, umożliwiają im prawidłowe istnienie. Badano je w ich naturalnym środowisku, a następnie Jason Gibbs, autor artykułu i pracownik naukowy Cornell University, porównywał je z zarejestrowanymi już gatunkami w pokaźnych kolekcjach pszczół. W ten sposób udało się zidentyfikować aż 11 nowych gatunków. Wszystkie należą do malutkich ?pszczół potowych? (nazwanych tak dlatego, że przyciąga je zapach soli obecnej w ludzkim pocie).
 

Jedna z odkrytych właśnie pszczół żyje w Nowym Jorku i nazwana została Lasioglossum gotham od Gotham City, czyli komiksowego wcielenia tej metropolii. ? To ciekawe, że tak wiele pszczół jest w stanie przeżyć w miastach ? mówi Gibbs. Można je znaleźć w parkach oraz ogrodach botanicznych, gdzie mogą liczyć na odpowiednie warunki do życia.
 

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej planuje upowszechnić informacje o nowo odkrytych gatunkach dzięki projektowi Bee Database ? elektronicznej bazie pszczół z 10 najważniejszych kolekcji owadów, m.in. z Cornell University. ? Kolekcje muzealne, takie jak ta, którą posiada Cornell, są bezcennym źródłem wiedzy na temat pszczół, tj. ich zróżnicowania gatunkowego oraz zmian, jakie przeszły w ciągu setek lat ? podkreśla Gibbs.
 

Można przypuszczać, że to nie koniec nowinek na temat tych pracowitych owadów. Czekamy więc na kolejne!
 

Magdalena Mips/EurekNews.pl 2011 11 21 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy