Get Adobe Flash player

Uczeni z Brown University wyjaśnili, w jaki sposób żaby skaczą dużo dalej, niż pozornie pozwala im na to fizjologia. Przed oderwaniem od ziemi płazy magazynują energię w specjalnie do tego przystosowanych ścięgnach, które działają jak sprężyna.

 ? Same mięśnie nie mogłyby zapewnić tak dobrych skoków. Aby osiągnąć naprawdę wyjątkowe wyniki w skakaniu, potrzebna jest jakaś elastyczna struktura ? tak o wyczynach żab mówi badający je Henry Astley, student Brown University.

Żeby poznać tajemnicę skocznych zwierząt, Astley wykorzystał najnowsze zdobycze techniki. Po zamocowaniu specjalnych znaczników do nóg żab leopardowych, jednego z gatunków północnoamerykańskich płazów, nagrał ich skoki skonstruowaną na tej samej uczelni trójwymiarową kamerą rentgenowską. Urządzenie potrafi rejestrować aż 500 klatek na sekundę i pozwoliło zobaczyć, co w czasie skoku dzieje się w nogach żab, w tempie spowolnionym aż 17 razy.

Natura okazuje się bardzo pomysłowa. Tuż przed skokiem mięsień łydki zwierzęcia skraca się tak, że już po jednej dziesiątej sekundy duża porcja energii gromadzi się w ścięgnie połączonym ze stawem w kostce. W momencie skoku energia uwalnia się, co rozprostowuje staw i pcha żabę do przodu ? jak cięciwa wyrzucająca strzałę. Cały skok zabiera badanej żabie jedną piątą sekundy. Inne gatunki potrafią skakać nawet o wiele szybciej.

Nadzorujący prace Astleya prof. Thomas Roberts uważa, że podobny mechanizm magazynowania energii mogą stosować również inne skaczące stworzenia.

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 18 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy