Get Adobe Flash player

Naukowcy z Uniwersytetu w Pizie przeprowadzili pierwsze systematyczne badania nad tym, w jaki sposób bawią się szympansy. Okazuje się, że młode małpy zachowują się zupełnie jak ludzkie dzieci.
 

Zabawa jest szeroko rozpowszechniona wśród ssaków i niezwykle ważna dla ich rozwoju. Może pełnić różne funkcje oraz przebiegać w różny sposób zależnie od gatunku, płci, powiązań między osobnikami, kontekstu czy środowiska. Badacze dokładnie obserwowali naszych krewniaków w wieku od niemowlęcego do młodzieńczego.
 

Szympansy naprawdę potrafią się dobrze bawić! Kiedy są same, fikają koziołki i wykonują inne akrobacje, w grupie gonią się nawzajem, zabierają sobie różne przedmioty, szturchają się, popychają, wskakują na siebie... Na swój własny sposób potrafią się przy tym głośno śmiać.
 

W tym małpim ? wydawałoby się ? chaosie uczeni zauważyli zachowania bardzo podobne do tych u ludzkich dzieci. Wraz z wiekiem zabawy naszych kuzynów stają się coraz bardziej skomplikowane. Podobnie jak ludzie, szympansy wybierają sobie towarzyszy w swoim wieku. Posługują się też ?dziecięcą? mimiką, np. otwierają szeroko pysk, pokazując tylko dolne lub wszystkie zęby. Towarzyszą temu specyficzne wokalizacje. Uczeni twierdzą, że z tego zachowania wyewoluował śmiech, który wyraża pozytywne emocje oraz pomaga tworzyć społeczne więzi.
 

? Tak jak u ludzi, zabawa młodych szympansów zmienia się pod względem ilości i jakości w czasie od okresu niemowlęcego do młodzieńczego. Sugeruje to, że może ona pełnić różne funkcje, zależnie od etapu rozwoju zwierzęcia. Dotyczy to także związanej z zabawą mimiki, która tak jak u ludzi, prawdopodobnie wpływa na społeczne powiązania oraz wyraża indywidualne emocje ? piszą w swojej pracy autorzy badania.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 17 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy