Get Adobe Flash player

Niewierność poznasz po głosie

Znalezienie partnera lub partnerki, którzy nie będą nas zdradzali, to z punktu widzenia sukcesu ewolucyjnego najważniejsza sprawa w życiu. Jednak dzięki naturze doskonale wiemy, że niewierność da się wyczytać z głosu potencjalnego współmałżonka, co odkryli uczeni z McMaster University.

W ramach badań zespół Jillian O’Connor poprosił ochotników (49 mężczyzn i 55 kobiet) o wysłuchanie zmodyfikowanych nagrań wypowiedzi 18 osób: 9 mężczyzn i 9 kobiet. Nagrania te za każdym razem występowały w dwóch, zmodyfikowanych elektronicznie wersjach. Pierwsza zawierała głos wyższy niż normalnie, druga niższy.

Zadaniem ochotników było określenie, w przypadku której z wersji mamy do czynienia z osobą, która będzie zdradzać. Okazało się, że im mówiący mężczyzna miał niższy głos, tym częściej był uznawany za potencjalnie niewiernego. W przypadku kobiet było odwrotnie - im wyższy miała ton głosu, tym częściej stwierdzano, że będzie zdradzać.

- W kategoriach seksualnej strategii, odkryliśmy, że zarówno mężczyzny, jak i kobiety, będą używali tonu głosu, jako wyznacznika możliwości przyszłej zdrady. Jest ona kosztowna pod względem emocjonalnym, finansowym oraz może oznaczać koniec rodziny. W trakcie ewolucji nauczyliśmy się jednak, jak unikać potencjalnie niewiernych partnerów - mówi Jillian O’Connor.

 Ten, a nie inny sposób odróżniania osób niewiernych, od wiernych ma swoje podłoże w biologii.Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu mają niskie głosy, a kobiety z wysokim poziomem estrogenu - wysokie. - Podwyższony poziom tych hormonów jest związany z niewiernością. Badania pokazują, że podświadomie w jakiś sposób jesteśmy tego świadomi i wykorzystujemy to podczas poszukiwań partnera na całe życie - mówi nadzorujący badania O’Connor prof. David Feinberg2011_03_07


Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE