Get Adobe Flash player

Zadziwiająca zmiana funkcjonowania mózgu


Ludzki mózg jest bardziej plastyczny niż mogłoby się wydawać. Odpowiedzialna za widzenie kora wzrokowa może się przestawić na rozumienie i przetwarzanie języka - donosi dzisiejszy „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Teoretycznie, każda z części ludzkiego mózgu ma swoje zadanie, do którego została biologicznie zaprogramowana. Kora słuchowa odpowiada za słuch, a kora węchowa za odczuwanie zapachów. Jednak badając osoby niewidome uczeni zauważyli, że może się to zmieniać. W 1996 roku, w trakcie eksperymentów z udziałem osób, które wcześnie straciły wzrok, odnotowano, że ich kora wzrokowa może przetwarzać informacje związane czytaniem tekstów zapisanych alfabetem Braille’a.

Teraz naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology
(MIT) odkryli, że u osób niewidomych od urodzenia kora wzrokowa związana jest rozumieniem mowy innych osób. Szefową zespołu, który tego dokonał była Marina Bedny.

Jak uczeni do tego doszli? Poprosili niewidomych ochotników, by w ramach eksperymentu odpowiadali na pytania związane z rozumieniem wypowiedzi innych. W tym czasie mierzono aktywność ich mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Okazało się, że obok normalnych ośrodków związanych z przetwarzaniem mowy pracuje u nich wtedy także kora wzrokowa.


Naukowcy zastanawiają się teraz, dlaczego w mózgach osób niewidomych od urodzenia doszło to takiego, a nie innego podziału funkcji. Niewykluczone, że dzięki tym zmianom niewidomi lepiej i szybciej rozumieją, co się do nich mówi2011_03_01a

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE