Get Adobe Flash player

Białko, które pozwala zapamiętać to, co ważne? Amerykańscy uczeni odkryli, że substancja o nazwie tomozyna reguluje trwałość pamięci. Na razie przeprowadzono doświadczenie na muszkach, ale podobny mechanizm może występować u ludzi ? czytamy w ?Proceedings of the National Academy of Sciences?.
 

By sprawdzić działanie tomozyny, uczeni z University of Illinois w Chicago przeprowadzili eksperyment na muszkach owocówkach. Nieprzypadkowo wybrano właśnie te owady ? podobne białka jak u nich występują u innych zwierząt, także u ssaków.
 

Muszki kojarzyły określone zapachy z szokiem elektrycznym i uczyły się ich unikać. Wyłączenie tomozyny sprawiło zaś, że owady te całkowicie zapominały wcześniejsze lekcje.
 

? Kiedy synapsy są wzmacniane, uczymy się. Kiedy się osłabiają, zapominamy. Odkryliśmy, że tomozyna reguluje ich wzmacnianie oraz osłabianie, i wydaje się, że ma to wpływ na funkcjonowanie pamięci ? tłumaczy współautor badania prof. David Featherstone.
 

Ściślej mówiąc: tomozyna reguluje stężenie neuroprzekaźników w synapsach, co ma wpływ na przekazywanie sygnałów między nimi. Silne sygnały wzmacniają połączenia między komórkami nerwowymi, a to prowadzi do powstawania nowych wspomnień ? dlatego działanie tomozyny jest niezwykle istotne.
 

Badacze sądzą, że dzięki ich odkryciu powstaną lepsze metody leczenia poważnych zaburzeń pamięci u ludzi.

Marek Matacz/EurekNews.pl2011 11 01 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy