Get Adobe Flash player

Nasz kandydat do Ig Nobla

To odkrycie jest naszym kandydatem do kolejnej Nagrody Ig Nobla: lekarze słuchający Mozarta podczas wykonywania kolonoskopii skuteczniej wykrywają zmiany przedrakowe. Wyniki badań ogłoszono na tegorocznym spotkaniu naukowym American College of Gastroenterology w Waszyngtonie.

 


Ig Noble (inaczej Antynoble) przyznaje się za odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane, oraz za takie, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia. Do tych drugich z pewnością należą wyniki badań przeprowadzonych przez Catherine Noelle O?Shea i Davida Wolfa z University of Texas Health Science Center w Houston. Uczeni postanowili sprawdzić, czy słuchanie Mozarta podnosi skuteczność lekarzy w wykrywaniu gruczolaków jelita grubego ? patologicznych zmian zwiastujących raka. Oparli się na wynikach eksperymentów potwierdzających, że tzw. efekt Mozarta rzeczywiście istnieje ? wysłuchanie zaledwie 10 minut sonaty genialnego kompozytora poprawiało zdolności przestrzenne studentów. Tyle że zdolności te sprawdzano za pomocą zadań polegających na składaniu i cięciu kartek papieru...
 

Mozart miał pozytywny wpływ przy wycinankach, ale czy równie dobrze działa podczas wykonywania kolonoskopii, czyli oglądania przez kamerę końcowego odcinka jelita grubego pacjenta? Sprawdzono to na dwóch lekarzach ? każdy z nich wcześniej wykonał to badanie co najmniej tysiąckrotnie. Gdy robili kolonoskopię przy dźwiękach muzyki kompozytora, wykrywali więcej gruczolaków niż przeciętnie. Pierwszy z nich, wspomagany Mozartem, miał trzykrotnie lepszą skuteczność niż zwykle! Przy muzyce wykrył zmiany u 66,7% pacjentów, a bez ? tylko u 30,4%, natomiast w roku poprzedzającym eksperyment udawało mu się to u 21,25% badanych. Przeciętna wcześniejsza skuteczność drugiego lekarza wynosiła 27,16%, a z Mozartem w tle podskoczyła do 36,7%. Drugiemu jednak jeszcze lepiej szło bez muzyki ? wtedy wykrywał gruczolaki u 40,5% pacjentów.
 

Teraz żarty na bok ? rak jelita grubego to trzeci najczęściej diagnozowany w USA nowotwór u kobiet i mężczyzn, a drugi pod względem śmiertelności, jeśli zsumować obie płci. Ale zwiastujące go gruczolaki mogą być wcześnie wykryte i usunięte, zanim przerodzą się w zabójczy nowotwór. Dlatego American College of Gastroenterology zaleca kolonoskopię jako podstawowy sposób zapobiegania rakowi. ? Wyniki pokazują, że niestandardowe myślenie, a w tym przypadku użycie muzyki Mozarta, aby podnieść wykrywalność gruczolaków, może być wartościowe dla lekarzy i pacjentów ? komentuje Catherine O?Shea.
 

Nasi bohaterowie działali więc w słusznym celu. Zapomnieli jednak, że w znanej i u nas książce ?50 wielkich mitów psychologii popularnej? efekt Mozarta wylądował na całkiem niezłym szóstym miejscu.
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 01 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy