Get Adobe Flash player

Troje do pary

Czy można u człowieka wywołać iluzje posiadania trzech rąk albo nóg? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć uczeni z Karolinska Instutet w Szwecji. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że jest to jak najbardziej możliwe - donosi dzisiejszy „PloS ONE”.

W eksperymencie wzięło udział 154 ochotników. W jego ramach uczestnik kładł jedną z dłoni obok jej gumowej repliki. Badany widział swoją kończynę oraz protezę. Inna osoba pędzelkami dotykała obu rąk (prawdziwej i sztucznej) w tych samych miejscach jednocześnie. Jeśli ruchy były odpowiednio zsynchronizowane, po pewnym czasie pojawiała się iluzja odczuwania nie dwóch… ale trzech rąk. (Trzecią byłą ta niedotykana.) 

O tym, że przeżywane doświadczenia były dla uczestników eksperymentu jak najbardziej prawdziwe świadczy fakt, że gdy do protezy szybkim ruchem zbliżano nóż pojawiała się fizjologiczna reakcja organizmu. Taka sama jak gdyby zagrożona była prawdziwa dłoń. Uczestnik odczuwał pragnienie zabrania ręki a obszar mózgu odpowiedzialny za odczuwanie niepokoju wykazywał aktywność. 

Wyniki badań prowadzonych przez Henrika Ehrssona mogą okazać się pomocne przy projektowaniu nowoczesnych protez. Takich, którymi nie tylko można będzie się posługiwać, lecz dających się odczuwać jak prawdziwe kończyny2011_02_24a_ok

Marcin Świetlicki

CZYTAJ TAKŻE