Get Adobe Flash player

Anorektyczki jak się widzą, tak się rysują

To, jak się postrzegamy mówi wiele o tym, czy cierpimy na zaburzenia łaknienia. Anorektyczki i bulimiczki inaczej rysują swoje autoportrety niż kobiety zdrowe - odkryli izraelscy naukowcy.Ustalenia uczonych publikuje czasopismo "The Arts in Psychotherapy".

W badaniach wzięło udział 76 kobiet, z których 36 cierpiało na anoreksję lub bulimię, 20 miało nadwagę, a 20 miało normalną masę ciała. Każda z nich wypełniła dwa kwestionariusze związane z oceną stopnia zaawansowania ich zaburzeń łaknienia. Następnie panie poproszono o narysowanie autoportretu. Okazało się, że na rysunkach wykonanych przez chore i zdrowe kobiety inaczej wyglądają szyje, usta, uda oraz stopy.

Anorektyczki i bulimiczki rysowały większe usta oraz szersze uda niż zdrowe kobiety. Na ich rysunkach większe były też szyje. Chore kobiety rysowały również szyje i stopy odłączone od reszty ciała albo nie rysowały ich w ogóle. Widoczne były też różnice pomiędzy autoportretami anorektyczek i bulimiczek - te pierwsze nie rysowały biustu oraz rysowały mniejsze oraz bardziej rozmazane sylwetki.

- Kobiety cierpiące z powodu zaburzeń łaknienia mają tendencje do ich ukrywania. Nasze badania pokazują, że zaburzenia łaknienia można zdiagnozować za pomocą prostych nieinwazyjnych testów - mówi współautorka badań, prof. Rachel Lev-Wiesel z uniwersytetu w Hajfie2011_02_16b1

Ewa Zegler-Poleska

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (2)
2niedziela, 15, lipiec 2012 21:08
Ciekawe, to co piszesz. Troche nie chciało mi się wierzyć w te badania :)
1piątek, 13, lipiec 2012 12:37
Cierpię na zaburzenia odżywiania. Ten artykuł nieźle mnie zaskoczył. Rysując, praktycznie zawsze pomijam stopy, szyję zarysowywuję ledwie dwoma kreskami.