Get Adobe Flash player

Białko stresu

Wiemy już, w jaki sposób ludzki mózg radzi sobie ze stresem! O przełomowym odkryciu białka odpowiadającego za tę funkcję informuje najnowsze wydanie „Proceedings of the National Academy of Sciences″.

 

Nasz mózg stale zmienia się w odpowiedzi na sygnały, które odbieramy ze środowiska – komórki nerwowe zmieniają swój kształt, liczbę połączeń z innymi komórkami oraz sposób, w jaki komunikują się z pozostałymi neuronami. Wypustki komórek, czyli dendryty, są bardzo ruchliwe i zmienne – rozłączają się z jednymi komórkami i łączą się z innymi. Dzięki takim zmianom możemy się uczyć nowych rzeczy. Z czasem struktura wypustek łączących komórki rozrasta się i utrwala w kształt przypominający kapelusz grzyba – pomiędzy neuronami tworzy wiele stabilnych połączeń. One pozwalają nam pamiętać rzeczy, których się nauczyliśmy.

Ale zapamiętywanie nie zawsze jest dobre, szczególnie jeśli chodzi o bardzo stresujące wydarzenia – o nich zwykle nie chcielibyśmy pamiętać. W mózgu toczy się więc ciągła walka – jak utrzymać równowagę pomiędzy tym, co należy pamiętać, i tym, o czym lepiej byłoby zapomnieć. Naukowcy z University of Leicester pod wodzą polskiego badacza dr. Roberta Pawlaka zidentyfikowali białko, które jest orężem w tej wojnie. Mózg produkuje je w odpowiedzi na stres, tak aby zmniejszyć liczbę „grzybowych″ połączeń między neuronami i w ten sposób zminimalizować przyszłe skutki przykrych wydarzeń. Normalnie białko to, nazwane lipokaliną-2, nie jest produkowane, ale w reakcji na stres mózg wytwarza je w olbrzymich ilościach.

Badacze zadali też sobie pytanie: co jeśli awaryjny mechanizm wytwarzania lipokaliny-2 zaszwankuje? Sprawdzili to na myszach, które za pomocą modyfikacji genetycznej pozbawiono możliwości produkcji tego białka. Bez niego były bardziej lękliwe i mniej towarzyskie – można powiedzieć, że po prostu chowały się po kątach. A to dlatego, że trwałe „grzybowe″ połączenia tworzyły się u nich szybciej, więc myszki zapamiętywały dużo przykrych wydarzeń.

Odkrycie to jest ważne dla lepszego zrozumienia leczenia zaburzeń psychicznych związanych ze stresem. Jeśli naukowcy dokładnie poznają mechanizmy, które odpowiadają za produkcję lipokaliny-2 i za zaburzenia w jej wytwarzaniu, mogą poprawić los 1/3 ludzi na świecie. Na tyle szacuje się bowiem odsetek osób cierpiących z powodu stresu.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 10 04 a

CZYTAJ TAKŻE