Get Adobe Flash player

Do czego służy Twitter?

Zwykłym ludziom Twitter służy do kontaktu ze znajomymi, a naukowcom – do prowadzenia badań. Amerykańscy socjolodzy dzięki analizie wpisów zamieszczanych w tym najpopularniejszym serwisie mikroblogowym wyznaczyli, w jakich porach dnia twittujący mają najlepszy nastrój – czytamy w dzisiejszym „Science”.

  

Od dawna było wiadomo, że praca, ilość snu oraz długość dnia wpływają na przeżywane przez nas uczucia. Jednak analizy wpływu tych czynników na emocje zwykle bazowały na danych uzyskanych z małej próby – trudno było bowiem przeprowadzić szerokie badania na wielu odpowiednio dużych i zróżnicowanych kulturowo ludzkich populacjach. Ale naukowcy z Cornell University wpadli na nowatorski pomysł, że można wyznaczyć emocjonalny rytm dnia przeciętnego człowieka, używając... Twittera. Absolwent socjologii Scott Golder i profesor Michael Macy przez ponad dwa lata śledzili „twitty” gigantycznej masy 2,4 mln ludzi z 84 krajów.

Na ich podstawie badacze ustalili, że twittujący dwukrotnie w ciągu dnia odczuwali przypływ pozytywnych emocji: pierwsza fala pozytywnych wpisów pojawiała się dość wcześnie czasu lokalnego, a druga – dopiero koło północy. To sugeruje, że nastrój badanych był kształtowany przez stres związany z pracą zawodową. Radosnych wpisów było też więcej w soboty i niedziele, ale wtedy poranny szczyt przypadał około dwóch godzin później niż w pozostałe dni tygodnia – dopiero wtedy wyspani ludzie, zadowoleni z wolnego dnia, siadali do komputera. Socjolodzy wychwycili też pewne różnice wynikające ze specyfiki kulturowej – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie tradycyjny tydzień pracy trwa od niedzieli do czwartku, pozytywne wpisy pojawiały się w piątki i soboty, czyli w czasie tamtejszego weekendu.

Naukowcy sprawdzili też, czy w Twitterowych wpisach przejawia się tzw. zimowa depresja, będąca efektem niedoboru światła – widać było, że coraz mniejsza ilość słońca wynikająca ze skracania się dnia po przesileniu letnim może pogarszać nastrój.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 09 30 a

CZYTAJ TAKŻE