Get Adobe Flash player

Chcesz zapamiętać? Prześpij się!

Kłopoty z pamięcią można łatwo pokonać, dowodzą naukowcy z uniwersytetu w Lubece. Lepiej zapamiętujemy wtedy, kiedy spełnimy dwa warunki: po pierwsze, informacje do zapamiętania musimy uznać za ważne i przydatne w przyszłości, po drugie - musimy się wyspać.

Najnowszy numer "The Journal of Neuroscience" opisuje przełomowe doświadczenia niemieckich badaczy dotyczące snu oraz pamięci. Jan Born z uniwersytetu w Lubece zaprosił do udziału w nich 191 ochotników. Najpierw badani mieli nauczyć się 40 par słów, grali też w grę polegającą na łączeniu obrazków zwierząt i przedmiotów oraz wkuwali sekwencję uderzeń palcami. Potem zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszą poinofmowano, że za 10 godzin czeka ją test z nowo zdobytej wiedzy i umiejętności, druga nie miała o tym pojęcia.

Zanim przystąpiono do egzaminu, badacze dodatkowo zróżnicowali ochotników. Części osób pozwolono się wyspać, pozostali czuwali. Po 10 godzinach wszyscy badani zostali przetestowani - i wyszło na jaw, że najlepszą pamięcią wykazali się ci, którzy jednocześnie wiedzieli o nadchodzącym sprawdzianie i mieli czas, by podrzemać.

Zdaniem naukowców, eksperyment rzuca światło na to, w jaki sposób ludzki mózg selekcjonuje napływające informacje i wybiera te, które należy zapamiętać. - Podczas snu dokonuje się podstawowy proces podziału danych zdobytych za dnia, "do zapamiętania "odkładane są" te, które mają się przydać w przyszłości - mówi Born. To właśnie dzięki temu łatwiej zapamiętujemy wiadomość o nadchodzącym remoncie drogi pod naszym domem niż pogaduszki o pogodzie.

Naukowcy sugerują, że w procesie zapamiętywania biorą udział dwie części mózgu. Najpierw, na jawie, kora przedczołowa "otagowuje" informacje, które uznaje za ważne. Następnie podczas snu hipokamp je konsoliduje i odsyła do archiwum - czyli pamięci długoterminowej.

- Badania sugerują, że sen jest niezbędny do wzmacniania pamięci - podsumowuje ustalenia swych niemieckich kolegów Gilles Einstein z Furman University, niezależny ekspert niezwiązany z badaniami2011_02_02b

Magdalena Salik

CZYTAJ TAKŻE