Get Adobe Flash player

Pierwszak musi się wysypiać

Sześcio- i siedmiolatki powinny spać co najmniej 9 godzin. W przeciwnym wypadku nauka w szkole będzie szła im słabo. Do takich niepokojących wniosków skłaniają wyniki badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców opublikowane w czasopiśmie „Cultura y Educación”.

 


 Uczeni z Universitat Autònoma de Barcelona i Universitat Ramon Llull przeprowadzili testy z udziałem 147 maluchów (65 dziewczynek i 77 chłopców) z różnych szkół, które generalnie nie miały problemów z zasypianiem i spokojnym spędzaniem nocy. Ich rodzice musieli wypełnić specjalny kwestionariusz koncentrujący się na tym, kiedy ich pociechy zasypiają oraz ile śpią. Następnie oceniano umiejętności dzieci związane z procesem uczenia się, m.in komunikatywność i sumienność.

Okazało się, że aż 69 procent dzieci cztery razy w tygodniu chodzi do łóżka dopiero po 23.00. I choć generalnie dzieciaki spały po prawie 8 godzin, w konkurencji z maluchami śpiącymi ponad 9 godzin wypadały znacznie gorzej.


Tak więc naukowcy radzą: by nasi milusińscy dobrze radzili sobie w szkole, potrzebne jest im co najmniej 9 godzin snu. Ważne też, by dziecko nauczyło się odpowiednio wcześnie chodzić spać. Niewyspane już na początku nauki w szkole złapie zaległości, które potem trudno mu będzie nadgonić.


Anna Piotrowska/EurekNews 2011 09 16 b

CZYTAJ TAKŻE