Get Adobe Flash player

Fejs pomaga studiować

     

W końcu wiadomo, do czego służy Facebook: pomaga pierwszorocznym studentom w radzeniu sobie ze stresem oraz poprawia ich samopoczucie – wynika z badań dr. Chrisa Stiffa prezentowanych na tegorocznej konferencji British Psychological Society Social Psychology Section w Cambridge.

W badaniach Stiffa wzięło udział 141 studentów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z uniwersytetem, a także 169 studentów drugiego semestru pierwszego roku. Wszyscy odpowiadali na pytania dotyczące aktywności na Facebooku, oceniali poczucie własnej wartości, swoje samopoczucie, a także poziom doświadczanego stresu.

Okazało się, że świeżo upieczeni studenci, którzy w pierwszym semestrze nauki częściej komunikowali się ze swoimi znajomymi przez popularny serwis społecznościowy, mieli lepsze zdanie o sobie i w mniejszym stopniu ulegali negatywnej presji ze strony otoczenia. Co ważne, na te odczucia nie miała wpływu liczba ich facebookowych znajomych.

W drugim semestrze pierwszego roku sytuacja ta się jednak zmieniała. Na samopoczucie studentów nie oddziaływała już częstotliwość kontaktów z innymi, a liczba wirtualnych przyjaciół. Im ich sieć kontaktów była większa, tym lepiej się czuli.

– Facebook nie jest już tylko przestrzenią płytkiej internetowej komunikacji. Umożliwia istotne wsparcie początkujących studentów podczas ich pierwszych, pełnych niepewności miesięcy na uczelni – mówi dr Chris Stiff z Uniwersytetu w Klee. A ono się przydaje, zwłaszcza kiedy jesteśmy z dala od domu.

Magdalena Mips/EurekNews 2011 09 07 a

 

 

CZYTAJ TAKŻE