Get Adobe Flash player

Krótszy powrót z wakacji

 

W końcu doczekaliśmy się wyjaśnienia, dlaczego wracając z wakacji odnosimy wrażenie, że podróż powrotna trwa krócej niż droga w tamtą stronę. Nawet jeśli jedziemy tą samą trasą. Nie jest to kwestia znajomości drogi, lecz naszego nastawienia – donosi „Psychonomic Bulletin & Review”.

Zespół uczonych pod kierunkiem Nielsa van de Vena z holenderskiego Tilburg University przeprowadził badania na grupie 350 osób. Ludzie ci pokonywali różne trasy rowerem lub autobusem albo przyglądali się jeździe rowerzysty na filmie. Mimo że faktyczna długość odcinka docelowego i powrotnego za każdym razem była taka sama, ankietowani byli zdania, że powrót zajmował podróżującym średnio 22 proc. mniej czasu. Najsilniej przekonane były o tym osoby, którym droga „tam” bardzo się dłużyła.

– Efekt „krótszej drogi powrotnej” występował również u osób, które do miejsca wypoczynku i z powrotem podróżowały dwiema różnymi, lecz porównywalnymi odległościowo trasami. Nie trzeba rozpoznawać krajobrazu za oknem, by osiągnąć takie wrażenie – zaznacza Michael Roy z amerykańskiego Elizabethtown College, który prowadził badania z van de Venem.


Naukowcy liczą, że dzięki swoim eksperymentom lepiej zrozumieją, w jaki sposób doświadczamy upływu czasu podczas różnych rodzajów aktywności, nie tylko podróży.

Magdalena Mips/EurekNews 2011 08 30 a

 

 

CZYTAJ TAKŻE