Get Adobe Flash player

Kłopoty z dużym mózgiem

Duży, a może zbyt wielki? Dla naszego gatunku duży mózg oznacza nie tylko większe możliwości poznawcze, lecz także problemy na starość – donoszą amerykańscy uczeni z George Washington University na łamach dzisiejszego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Ceną, jaką płacimy za unikalne zdolności poznawcze i stosunkowo długi okres życia, jest zachodząca z wiekiem degeneracja naszego mózgu. Do takich wniosków doszedł zespół kierowany przez prof. Cheta Sherwooda na podstawie badań naszych bliskich krewnych – szympansów. Za pomocą rezonansu magnetycznego uczeni zmierzyli objętość mózgu oraz poszczególnych jego obszarów u 99 małp w wieku od 10 do 51 lat. Pomiary te zostały porównane z danymi na temat mózgów 87 ludzi w wieku od 22 do 88 lat.

Pod pewnymi względami starość jest bardziej łaskawa dla szympansów. Podczas gdy ludzkie mózgi kurczą się znacznie wraz z upływem lat, u zwierząt nie obserwowano takich radykalnych zmian. Co więcej, degeneracja dotykająca nasze mózgi rozpoczyna się w wieku przekraczającym długość życia spokrewnionych z nami naczelnych.

Wyraźnie płacimy więc za ewolucyjny skok polegający na znacznym wydłużeniu ludzkiego życia. Naukowcy są zdania, że spośród całego królestwa zwierząt Homo sapiens w niespotykanym gdzie indziej stopniu jest narażony na powolny zanik narządu, który daje mu przewagę nad resztą zwierzęcego świata.

Według badaczy wrażliwość naszego mózgu na procesy starzenia może być jedną z przyczyn  gnębiącej seniorów choroby Alzheimera.

Marek Matacz/EurekNews2011 07 26 a

CZYTAJ TAKŻE