Get Adobe Flash player

Picie niszczy pamięć

Znowu planujesz imprezę? Może warto przystopować? Weekendowe upijanie się do nieprzytomności bardzo szkodzi nastolatkom, bo alkohol upośledza pracę młodego mózgu. Najbardziej wrażliwe są dziewczyny - twierdzą amerykańscy naukowcy z University of California w San Diego.

Uczeni obserwowali 95 osób w wieku od 16 do 19 lat, z których część okazjonalnie piła spore ilości alkoholu, poza tym byli w pełni zdrowi. Członkowie grupy kontrolnej nie pili w ogóle. Wszystkich uczestników badania poddano testom neuropsychologicznym, poproszono też rozwiązanie specjalnie zaprojektowanych zadań oraz zbadano ich mózgi za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Chciano w ten sposób sprawdzić działanie przestrzennej pamięci roboczej badanych. Pamięć ta umożliwia postrzeganie otoczenia oraz przetwarzanie informacji na jego temat. Wcześniejsze eksperymenty pokazały, że u pijących dorosłych jej funkcjonowanie ulega zaburzeniom, czego efektem mogą być kłopoty m.in. z czytaniem map, zapamiętywaniem drogi, prowadzeniem samochodu czy nauką geometrii.

Okazało się, że nawet okazjonalne picie pozostawia wyraźne ślady w mózgach młodych ludzi. Grupa preferująca ostre zabawy znacznie gorzej wypadała w testach niż reszta. U tych osób zauważono także obniżoną aktywność mózgu w obrazach z rezonansu magnetycznego.

Najbardziej podatne na destrukcyjny wpływ alkoholu okazały się młode kobiety. Uczeni podejrzewają, że może to być związane z szeregiem czynników: szybszym niż w przypadku mężczyzn tempem rozwoju, niższą masą ciała, wolniejszym metabolizmem oraz większą zawartością tłuszczu w organizmie.

Wnioski, które płyną z badań Amerykanów są jednoznaczne: każdy rodzaj picia może być niebezpieczny dla młodego człowieka. Jak podkreśla współautorka badań, prof. Susan F. Tapert, nawet kiedy reszta ciała jest już rozwinięta, mózgi młodzieży nadal się formują. – Spożycie dużej ilości alkoholu może zaburzać wzrost komórek w czasie dojrzewania, szczególnie w przednich rejonach mózgu, co też wpływa na wyniki nastolatków w szkole i w sporcie, a efekt ten utrzymuje się czasami nawet przez kilka miesięcy od momentu upicia się – twierdzi prof. Tapert.

Marek Matacz/EurekNews 2011_07_18_b

CZYTAJ TAKŻE