Get Adobe Flash player

Spaliny niszczą mózg

Długotrwałe przebywanie  powietrzu w zanieczyszczonym spalinami i wyziewami z fabrycznych kominów prowadzi do fizycznych zmian w mózgu, które objawiają się problemami z zapamiętywaniem oraz depresją. Te niepokojące dane przynosi publikacja w najnowszym „Molecular Psychiatry"2011_07_05_c

 

Zanieczyszczenie powietrza w miastach jest jednym z wątpliwych „osiągnięć" cywilizacji. Spaliny i inne wyziewy nie tylko brzydko pachną, ale i robią realne spustoszenie w naszych organizmach. Wiadomo już, że mogą powodować choroby płuc i serca, a także ogólny stan zapalny organizmu.

Teraz naukowcy z Ohio State
University postanowili sprawdzić, jak oddziaływają na mózg. W tym celu podzielili grupę laboratoryjnych myszy na dwie części. Pierwsza stanowiła grupę kontrolną: przez okres 10 miesięcy przebywała w filtrowanym, czystym powietrzu. Natomiast druga - sześć godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu - w zanieczyszczonym, którego parametry odpowiadały powietrzu w centrum dużego miasta.

Po tym okresie naukowcy przeprowadzili na swoich podopiecznych prosty test. Myszki były umieszczone na jasno oświetlonej powierzchni i miały dwie minuty na znalezienie dziurki prowadzącej do ciemnego pudełka, w którym mogły się schować przed oślepiającym światłem.

Jak się okazało, gryzonie oddychające zanieczyszczonym powietrzem mimo pięciu dni nauki miały problemy ze znalezieniem otworu, zapamiętywanie nowych informacji zajmowało im też więcej czasu niż myszkom z grupy kontrolnej. Na dodatek znacznie częściej niż reszta zapominały, gdzie jest dziura.

W innym teście wyszło na jaw, że znajdowały się w stanie mysiej depresji.

Kiedy przeprowadzono ich sekcje, okazało się, że w hipokampach - ośrodkach mózgu odpowiedzialnych za procesy uczenia się, pamięć i nastrój - doszło do niepokojących zmian. Wypustki komórek nerwowych, za pomocą których komunikują się one ze sobą były krótsze niż normalnie. - Jak wykazały wcześniejsze badania, tego typu zmiany wiążą się z ograniczoną zdolnością uczenia się i zapamiętywania - mówi współautor badań Randy Nelson z Ohio State University.

Nie jest to dobra wiadomość dla ludzi żyjących na co dzień w zanieczyszczonych miastach. - Wykazaliśmy, że spaliny i wyziewy z kominów fabryk mogą mieć widoczny negatywny wpływ na mózg, który prowadzi do rozmaitych problemów zdrowotnych - komentuje Laura Fonken, szefowa zespołu badawczego.

Badania jej zespołu, to kolejny argument przemawiający za tym, by kwestię zanieczyszczeń powietrza traktować poważnie i w końcu zacząć minimalizować ich emisję.

Anna Piotrowska/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1wtorek, 29, maj 2012 10:11
supere jest