Get Adobe Flash player

Pstryk – i pamięć wraca

Amerykańskim naukowcom udało się znaleźć sposób na włączanie i wyłączanie wspomnień u szczurów tak, jakby pamięcią gryzoni sterował przełącznik. Szczegóły tego niezwykłego doświadczenia opisano na łamach pisma „Journal of Neural Engineering".

- Pstryk – i szczur pamięta, pstryk i zapomina – żartobliwie podsumowuje dokonanie swojego zespołu Theodore Berger z Departamentu Inżynierii Biomedycznej University of Southern California współpracujący z kolegami z Wake Forest University.

W swoim eksperymencie, naukowcy pokazywali szczurom, jak naciskać znajdujące się w klatce lewarki, by otrzymać smakowitą, słodką wodę. W czasie, gdy gryzonie uczyły się zdobywać nagrodę, za pomocą malutkich elektrod mierzono aktywność dwóch określonych rejonów szczurzego hipokampu – fragmentu mózgu odpowiedzialnego za proces przyswajania nowych informacji. Jak wykazały wcześniejsze badania, podczas uczenia się, hipokamp zamienia informacje z pamięci krótkotrwałej w dane pamięci długotrwałej. - Nie ma hipokampu, nie ma pamięci długotrwałej, a jedynie krótkotrwała – wyjaśnia Berger.

Gdy badacze farmakologicznie zaburzyli działanie połączeń między dwoma obszarami tego fragmentu mózgu, gryzonie, które opanowały zdobywanie nagrody, nie były w stanie przypomnieć sobie wyuczonego zachowania. - Szczury zdawały się wiedzieć, że by dostać się do wody, trzeba nacisnąć lewarek i że jeśli najpierw naciśnie się lewy, potem trzeba wcisnąć prawy i na odwrót. Ale to, czy nacisnęły właśnie lewy, czy prawy przycisk były wstanie zapamiętać na jedynie 5-10 sekund. - opowiada Berger.

W ramach badań, naukowcy stworzyli też elektroniczną protezę hipokampu, zdolną naśladować interakcje między badanymi fragmentami tej części mózgu. Gdy elektrody protezy podłączono do mózgów szczurów z zablokowanym farmakologicznie hipokampem, u zwierząt wracała funkcja pamięci długotrwałej. Z kolei w przypadku szczurów, które nie otrzymały leku, proteza zdawała się wzmacniać pamięć.

-  Nasze badania po raz pierwszy wykazały, że dysponując wiedzą na temat neuronalnego kodowania wspomnień, można stworzyć protezę zdolną przywracać, a nawet wzmacniać procesy pamięci – stwierdzają autorzy pracy. Teraz uczeni chcą  powtórzyć swój eksperyment na małpach, co w przyszłości mogłoby pomóc w stworzeniu protezy hipokampu dla osób po udarze lub z innymi schorzeniami neurologicznymi, u których doszło do upośledzenia funkcji pamięci2011_06_20_a

Małgorzata Minta/EurekNews

 

CZYTAJ TAKŻE