Get Adobe Flash player

Młodzi wolą ryzyko

Nastolatki to prawie dorośli. Posiadają sporą wiedzę o życiu i zdolność analizowania sytuacji. Często podejmują jednak bardziej ryzykowne decyzje, niż ich rodzice. Dlaczego? Bo nie myślą zbyt wiele przed podjęciem działań – sugerują badania przeprowadzone na Temple University.

W ramach eksperymentu, 890 osób w wieku od 10 do 30 lat  poproszono o rozwiązanie tzw.  testu wieży londyńskiej (test „Tower of London" - TOL), który sprawdza umiejętności strategicznego myślenia i planowania. Zadaniem ochotników było przestawienie trzech piłeczek o różnych kolorach tak, by tworzyły układ zgodny z pokazanym na wzorcu, wykonując przy tym jak najmniej ruchów. By odnieść sukces, uczestnicy musieli zawczasu przemyśleć swoje działania.

Oprócz zadania z piłeczkami, ochotników poproszono też o rozwiązanie testów badających pamięć, samokontrolę oraz wnioskowanie. Jak się okazało, starsi ochotnicy osiągali lepsze wyniki w "teście londyńskiej wieży" i wykazali się lepiej rozwiniętymi umiejętnościami z zakresu planowania. - Ponieważ w rozwiązywanie trudnych problemów mocno zaangażowane są płaty czołowe mózgu, które u nastolatków nie są jeszcze w pełni rozwinięte, wyniki doświadczenia nie były niczym niespodziewanym – zauważają badacze.

Starsze nastolatki radziły sobie z testem lepiej, bo cechowała je większa kontrola zachowań impulsywnych,
dzięki której mogły planować swoje działania. – Postępy w rozwiązywaniu problemów, jakie pojawiają się w późniejszym etapie dojrzewania, mają zapewne mniejszy związek ze stawaniem się mądrzejszym, a bardziej z rosnącą zdolnością do uspokojenia się, zatrzymania i przemyślenia sytuacji – mówi Dustin Albert, doktorant Temple University, autor pracy opublikowanej w „Child Development"2011_06_17_c

Małgorzata Minta/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE