Get Adobe Flash player

Piją i jadą

Strzeż się starszej pani! Kobiety, które piją i jadą mają zazwyczaj już swoje lata, są po rozwodzie, w separacji lub owdowiałe - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z University of Nottingham, które publikuje „Clinical Psychology Review”.

Ekipa badawcza profesor Mary McMurran zebrała wyniki 26 prac badawczych z całego świata dotyczących pijących kierowców. Następnie naukowcy dokonali ich reanalizy pod kątem profilu socjodemograficznego. Dzięki temu udało się wykazać, że pewne grupy pań są wyjątkowo podatne na popełnianie przestępstw „za kółkiem”.

W porównaniu z mężczyznami, pijace kobiety-kierowcy są starsze, mają lepsze wykształcenie, ale niższe dochody. Częściej są też po rozwodzie, w separacji lub owdowiałe, podczas gdy wśród panów dominują single lub żonaci. Wykazano także, że przestępstwa drogowe związane z piciem alkoholu, popełniają panie, w których domu rodzinnym nie najlepiej się działo. Jeśli rodzice danej kobiety nadużywali alkoholu lub ona sama była związana z mężczyzną, który miał problemy alkoholowe, ryzyko wpadnięcia przez nie w nałóg wzrastało. Dotyczyło to również pań z historią chorób psychicznych.

Ogólnie jednak przedstawicielki płci pięknej rzadziej niż mężczyźni prowadzą samochód pod wpływem alkoholu, rzadziej też powracają do picia po odbyciu kary za ten występek. Naukowcy sądzą, że kobiety piją, bo mają problemy emocjonalne, które próbują maskować alkoholem2011_05_27_c 

Dominika Jędrzejczyk

CZYTAJ TAKŻE