Get Adobe Flash player

Pijesz, nie pamiętasz

Ostre picie niszczy nie tylko wątrobę. Regularne upijanie się może zmniejszać zdolność przyswajania nowych informacji - dowodzą na łamach jednego z kolejnych wydań “Alcoholism: Clinical & Experimental Research” badacze z hiszpańskiego Universidade de Santiago de Compostela.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak coraz powszechniejszy wśród młodych zwyczaj ostrego i szybkiego picia wpływa na efektywność uczenia się. Szczególnie interesowało ich oddziaływanie alkoholu na pracę hipokampa, części mózgu odpowiadającej za zapamiętywanie oraz za pamięć deklaratywną, służącą do gromadzenia wiedzy.

- Na północyEuropy popularny jest styl picia polegający na rzadkim, ale ostrym upijaniu się. Odwrotnie postępują mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego, którzy często sięgają po niewielkie ilości alkoholu. Jednak ostatnio wśród młodych ludzi w całej Europie upowszechnia się wzorzec skandynawski - mówi Maria Parada, główna autorka pracy.

Aby sprawdzić, jak styl picia wpływa na pamięć deklaratywną, naukowcy zaprosili do badań 122 osoby obojga płci. Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy – tych, którym zdarza się pić ostro i szybko oraz tych, którym nigdy to się nie przytrafiło. Następnie wszyscy zostali poddani testom mającym sprawdzić ich umiejętność uczenia się oraz zapamiętywania nowych informacji. Aby wyniki były wiarygodne, naukowcy postarali się wykluczyć wpływ innych czynników, takich jak stan zdrowia, IQ, kontakt z narkotykami, itp.

Co się okazało? – Młodzi ludzie, którym zdarzało się upijać, gorzej radzili sobie z przyswajaniem ustnych informacji – mówi Rodríguez Álvarez, jeden z badaczy. – Aby osiągnąć wyniki takie jak ich niepijący koledzy, musieli włożyć w zadania więcej wysiłku.

– Na wyniki studentów mogły mieć wpływ jeszcze inne czynniki – to, jak np. przykładali się do pracy albo poziom zajęć, w których uczestniczyli – precyzuje Maria Parada. – Dlatego prowadzimy dalsze długofalowe badania, które pomogą nam precyzyjnie opisać związek między piciem, pracą hipokampa a pamięcią deklaratywną.

Pewne jest jedno. – Ostro pijący studenci nie zdają sobie sprawy z ryzyka, na jakie się wystawiają – ostrzega Parada. Wtóruje jej Álvarez, który podkreśla, że wyniki ich badań powinny dać do myślenia nie tylko studentom, ale również rodzicom, lekarzom oraz władzom uniwersyteckim2011_05_17_c

Ewa Korzybska

CZYTAJ TAKŻE