Get Adobe Flash player

Przez kłótnie dzieci nie śpią

Macie problemy małżeńskie i myślicie o rozwodzie? Wasz niemowlak może przez to gorzej spać - dowodzą badania Anne Mannering z Oregon State University.

Zespół uczonej przeprowadził wywiady z 350 parami, które wspólnie wychowywały adoptowane dzieci. Maluchy znalazły się w nowych rodzinach przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Jednak fakt, że były adoptowane nie miał w tym przypadku większego znaczenia. Chodziło o to, by wyeliminować powiązania genetyczne między rodzicami a dzieckiem, w myśl zasady nerwowa mama - nerwowy maluch.

Biorącym udział w badaniach rodzicom zadano jedno pytanie „Czy myśl o separacji lub rozwodzie przyszła ci do głowy?”. Okazało się, że dzieci par, które dopuszczały taką możliwość, często miały problemy z zasypianiem, a kiedy już usnęły, wielokrotnie się budziły. Co ciekawe, bezsenność malucha nie pojawiała się od razu. Problemy małżeńskie rodziców 9-miesięcznego niemowlęcia, skutkowały  trudnościami z zasypianiem u dziecka 18 -miesięcznego.

Badania Anne Mannering wykazują więc niezbicie, że teoretycznie nie rozumiejące zbyt wiele maluchy doskonale wyczuwają nastroje swoich rodziców. Nieświadomie absorbują negatywne emocje, których im dostarczamy2011_05_12_a

Anna Piotrowska      

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1czwartek, 12, maj 2011 15:46
... ech, maluchów szkoda...