Get Adobe Flash player

Nasz mózg śpi, a my nie


Czy kiedykolwiek wieczorem miałeś problem z włożeniem klucza do zamka? Niewykluczone, że twój mózg spał, kiedy to robiłeś. O tym niezwykłym odkryciu donoszą na łamach dzisiejszego „Nature” amerykańscy naukowcy z University of Wisconsin-Madison.

W badaniach snu współcześni naukowcy posługują się przede wszystkim elektroencefalografem (EEG). Dzięki temu urządzeniu można rejestrować elektryczną aktywność mózgu, która różni się w zależności od tego czy jesteśmy obudzeni czy też śpimy.

Badania Amerykanów dowodzą jednak, że nawet wtedy, gdy EEG wykazuje pełną aktywność mózgu poszczególne grupy komórek nerwowych - neuronów zapadają w krótkie drzemki. Dowiodły tego badania na szczurach, w których mózgach w określonych miejscach umieszczono maleńkie czujniki. Przez dłuższy czas naukowcy nie pozwolili zwierzakom zasnąć, by uchwycić moment, kiedy będą zmęczone. Wtedy szczury dostały zadanie: jedną łapką miały wyciągnąć kulkę cukru z pojemnika. Okazało się, że miały z tym problemy: gubiły cukier lub nie potrafiły go złapać. Jak dowiodły dane zebrane przez czujniki zachowanie to stanowiło oznakę „wyłączania się” poszczególnych neuronów.  

- Tego typu aktywność dotyczyła dosłownie kilku komórek. Na przykład w jednym z eksperymentów monitorowaliśmy działanie 20 neuronów. 18 z nich było „obudzonych”, a pozostałe dwa wykazywały oznaki snu: na przemian były „włączone” i „wyłączone” - mówi dr. Chiara Cirelli z University of Wisconsin-Madison.

 Odkrycie jej zespołu może tłumaczyć, dlaczego kiedy jesteśmy zmęczeni mamy problemy z wykonaniem najprostszych czynności, które normalnie przychodzą nam bez trudu2011_04_28_a


Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE