Get Adobe Flash player

Kiedy mózg się rozprasza


Starsi ludzie często mają problemy z jednoczesnym przetwarzaniem wielu informacji. Naukowcy z University of California w San Francisco odkryli dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że w pewnym wieku ludzki mózg zaczyna się gubić w natłoku danych, o czym donosi „Proceedings of the National Academy of Sciences”(PNAS).

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak z przetwarzaniem informacji radzą sobie mózgi osób młodych oraz starszych podczas prostego eksperymentu. Jego uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: w pierwszej średnia wieku wynosiła: 24,5 roku, drugiej: 69,1.  Podczas eksperymentu aktywność mózgów tych ludzi monitorowano przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Dzięki temu było wiadomo, które obszary mózgu pracują w danym momencie.

Wszyscy uczestnicy eksperymentu oglądali to samo: scenkę przyrodniczą, którą mieli potem zachowywać w pamięci. Jednak w połowie procesu zapamiętywania na wygaszonym ekranie pojawiała się znienacka ludzka twarz i byli proszeni o podanie wieku oraz płci tej osoby. Następnie proszono ich by ponownie wyobrazili sobie pierwotny obrazek.

Jak się można spodziewać, starsi ludzie mieli z tym spore problemy. Badanie rezonansem ujawniło dlaczego. Kiedy pojawiało się zakłócenie w postaci dodatkowego obrazka, ich mózgi przestawiły się z zapamiętywania na przetwarzanie nowych informacji. Potem nie potrafiły jednak przestać myśleć o twarzy ani powrócić do wyobrażania sobie pierwotnego obrazka. W przypadku młodszych osób nie było z tym żadnych problemów.

Według badaczy, mózgi ludzi starszych nie potrafią „przełączać się” z jednego zadania na drugie, co powoduje, że mają problemy z jednoczesnym wykonywaniem wielu czynności. Nie potrafią też zignorować nieistotnych bodźców. - Ten negatywny wpływ zakłóceń uwagi pokazuje delikatność ludzkiej pamięci roboczej, która zajmuje się bieżącą obróbką informacji  - mówi Adam Gazzaley, autor pracy w PNAS-ie.  

 Jego zespół testuje obecnie przydatność pewnego programu komputerowego, który ma „uczyć” seniorów jednoczesnego przetwarzania wielu danych2011_04_12_a


Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE