Get Adobe Flash player

Marihuana upośledza działanie pamięci operacyjnej, w której następuje analiza informacji. Dzieje się dlatego, że wpływa na astrocyty ? komórki tkanki nerwowej dotąd uważane za podrzędne do neuronów ? czytamy w najnowszym ?Cell?.


Marihuana jest coraz szerzej wykorzystywana w medycynie, np. jako lek przeciwbólowy. Jednak niepożądanym efektem ubocznym jej stosowania są kłopoty z pamięcią. Długo nie było wiadomo, dlaczego tak jest, ale dzięki badaniom międzynarodowego zespołu neurologów wiemy już więcej: główny psychoaktywny składnik marihuany, czyli tetrahydrokannabinol (THC), wpływa na działanie astrocytów ? komórek współtworzących wraz z neuronami tkankę nerwową mózgu.

Odkrycie przyszło niejako przy okazji ? naukowcy chcieli się dowiedzieć, dlaczego gęsto występujące w mózgu receptory CB1R reagujące na THC i naturalne endokannabinoidy (podobne do THC związki) znajdują się właśnie w astrocytach. Jednak podczas eksperymentów na myszach zaobserwowali, że gryzonie pozbawione receptorów w astrocytach nie wykazują zaburzeń pamięci operacyjnej (w ich przypadku przestrzennej), które powinny wystąpić po podaniu im THC. Natomiast myszy pozbawione receptorów CB1R w neuronach miały kłopoty z pamięcią. Jeśli w neuronach i astrocytach występują inne warianty receptora CB1R, znalezienie sposobu na aktywację tylko receptorów w neuronach będzie oznaczało koniec skutków ubocznych w medycznych zastosowaniach THC.


Endokannabinoidy, czyli kannabinoidy naturalnie wytwarzane w naszych organizmach, to substancje na różnych stopniach uczestniczące prawie we wszystkich fizjologicznych procesach w naszych ciałach ? są związane z pamięcią, odczuwaniem apetytu, bólu czy nastroju. Naukowcy chcą zbadać ich działanie na astrocytach i innych komórkach. Mają nadzieję odkryć sposób leczenia zaburzeń pamięci, takich jak choroba Alzheimera.


Co ciekawe, astrocyty długo uważano za komórki, które odgrywają w tkance nerwowej raczej podrzędną rolę ? wspierają, chronią i odżywiają neurony. Nowe odkrycie pokazuje, że astrocyty są dużo ważniejsze, niż sądziliśmy. Być może większa jest też ich rola w różnych procesach związanych z pamięcią.


Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2012 03 02 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (3)
3niedziela, 20, styczeń 2013 21:07
Alkohol jest o wiele bardziej szkodliwy od marihuany, a mimo to jest legalny....
2sobota, 19, maj 2012 09:40
Zapewne dobra bania Jerry :)
1poniedziałek, 09, kwiecień 2012 22:18
W Polsce polecają do legalizacji...ciekawe dlaczego? Hasło ...opium dla ludu wymyślił Lenin, ciekawe jakie intencje przyświecają obecnym promotorom?

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy