Get Adobe Flash player

Wydawać by się mogło, iż niemowlęta potrafią jedynie jeść, spać czy płakać. Okazuje się jednak, że już nawet dwumiesięczne maluchy znają podstawowe prawa fizyki. Ich intuicyjna wiedza jest wrodzona - twierdzi Kristy vanMarle z University of Missouri.

Zespół amerykańskiej uczonej zebrał i przeanalizował wszystkie opublikowane w ciągu ostatnich 30 lat badania poświęcone intuicyjnemu zrozumieniu podstawowych praw fizyki przez niemowlęta. Okazało się, że na temat praw rządzących światem maluchy wiedzą znacznie więcej niż można byłoby się tego spodziewać. Już dwumiesięczne szkraby zdają sobie sprawę, że kiedy puści się jakiś przedmiot, to spadnie on na ziemię. Poza tym mają świadomość, iż schowane, np. za plecami mamy, zabawki wcale nie znikają, lecz wciąż istnieją i za chwilę można będzie się nimi pobawić.

Nieco starsze, pięciomiesięczne szkraby, wiedzą, że substancje takie jak piasek czy woda nie są ciałami stałymi. Nieco starsze dzieci - 10-miesięczne, zdają sobie sprawę, że więcej znaczy lepiej - kiedy pokazuje się im dwa pojemniki z tym samym, wybierają ten pełniejszy.  - Wierzymy, że dzieci rodzą się z podstawowymi wyobrażeniami na temat otaczających je przedmiotów. Dzięki temu są w stanie przewidzieć pewne przyszłe zdarzenia wynikające z tego, co się dookoła dzieje - mówi vanMarle. Oczywiście wiedza maluchów na temat świata jest podstawowa i dopiero dzięki interakcji z rodzicami mogą w pełni poznać i zrozumieć otaczającą je rzeczywistość.


Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 01 26 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy