Get Adobe Flash player

Obraz pieklącego się szefa spędza ci sen z powiek? Wbrew pozorom to całkiem nieźle. Podczas snu nieprzyjemne wspomnienia są bowiem utrwalane ? czytamy w najnowszym wydaniu czasopisma ?Journal of Neuroscience?.

Niecałe dwa miesiące temu pisaliśmy o odkryciu naukowców z Berkeley, którzy dowodzili, że sen jest lekarstwem na stres. Ale uczeni University of Massachusetts Amherst właśnie opublikowali wyniki badań, z których wynika coś wręcz przeciwnego. Specjaliści od neuronauk Rebecca Spencer i Bengi Baran twierdzą, że sen może utrwalać negatywne emocje, a nawet wzmacniać przykre wspomnienia.

Badacze doszli do takich wniosków na podstawie eksperymentu przeprowadzonego na grupie 68 kobiet i 38 mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat. W pierwszym etapie ochotnicy mieli ocenić, czy pokazywane im obrazy są smutne, czy też wesołe, a także określić własne reakcje na ich widok. W drugim etapie te same obrazy, ale wymieszane z nowymi, pokazywano im 12 godzin później. Tym razem pytano uczestników badania, czy rozpoznają oglądane wcześniej zdjęcia, proszono także o ich ocenę oraz wypowiedź na temat własnych odczuć ? tak jak wcześniej. Eksperyment zorganizowano tak, że 82 osoby przeszły pierwszy jego etap wieczorem, a drugi dopiero następnego dnia rano. Reszta przeszła oba etapy w ciągu jednego dnia ? rano i wieczorem.


Okazało się, że sen znacząco wpłynął na zapamiętywanie obrazków i emocji ? ochotnicy, którzy przespali noc pomiędzy dwoma etapami badania, dużo lepiej rozpoznawali to, co widzieli wcześniej. Co więcej, osoby te reagowały na oglądane poprzedniego dnia przykre obrazy dużo silniej. ? Okazuje się, że gdy patrzymy na coś nieprzyjemnego, na przykład scenę wypadku, a potem ją wspominamy lub mamy spojrzeć na jej zdjęcie, nasza reakcja emocjonalna jest łagodniejsza i uważamy tę sytuację za dużo mniej smutną, jeśli w międzyczasie nie śpimy ? wyjaśniają Rebecca Spencer i Bengi Baran. Sen utrwala więc i wzmacnia negatywne odczucia.


Naukowcy podkreślają, że z ewolucyjnego punktu widzenia ma to sens. Naszym praprzodkom łatwiej było przetrwać, jeśli dłużej pamiętali o poprzednich sytuacjach zagrażających ich życiu. Gdy więc nie możemy zasnąć po ciężkim dniu, pamiętajmy o tym, że w ten sposób nasz mózg broni się przed dawką negatywnych emocji, które musi zapamiętać.


Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2012 01 18 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1sobota, 21, styczeń 2012 11:53
To pewnie dlatego w nocy nie mogę zasnąć: nie chce pamiętać...

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy