Get Adobe Flash player

Badania uczonych z Uniwersytetu w Zurychu pokazują, że nasz mózg jest niesłychanie plastyczny: bardzo szybko dostosowuje się do sposobu, w jaki posługujemy się ciałem. Niekiedy się rozwija, a niekiedy zatraca swoje możliwości.

Szwajcarscy naukowcy sprawdzili, jak mózg reaguje w sytuacji, kiedy jakaś część ciała przestaje być używana. W tym celu zbadali 10 praworęcznych osób, którym z powodu kontuzji unieruchomiono prawe ramię na co najmniej 14 dni. W rezultacie codzienne czynności, takie jak jedzenie, pisanie czy mycie zębów, uczestnicy doświadczenia musieli wykonywać lewą, niedominującą ręką.


Po 2 i 16 dniach mózgi ochotników zbadano techniką rezonansu magnetycznego. Uzyskane obrazy pokazały, że ilość białej i szarej istoty po lewej stronie mózgu, kontrolującej prawą rękę, zmniejszyła się aż o 10 proc. Jednocześnie prawa półkula zwiększyła swoją objętość. Testy sprawdzające zdolności manualne pokazały, że odpowiednio zmieniła się też sprawność rąk. ? Strukturalne zmiany w mózgu są powiązane z przeniesieniem umiejętności z jednej ręki do drugiej ? mówi przeprowadzający eksperyment Nicolas Langer.


Odkrycie to ma duże znaczenie dla postępowania z ludźmi wymagającymi rehabilitacji, np. po udarze. W ich przypadku czasami unieruchamia się sprawną część ciała, aby pobudzić do działania tę sparaliżowaną. Badanie szwajcarskiego zespołu dowodzi jednak, że tego typu działanie może przynieść negatywne skutki w postaci obniżenia sprawności zdrowej części. Dlatego w kolejnym badaniu uczeni chcą sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest. Przeprowadzony eksperyment pokazuje też, że w przypadku złamań i innych kontuzji wyłączenie kończyny z ruchu powinno być jak najkrótsze.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2012 01 17 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (5)
5poniedziałek, 12, listopad 2012 20:36
Jako dziecko byłam leworęczna,zabraniano mi posługiwania się lewą ręką,więc z konieczności używałam tez prawej (jak nikt nie patrzył).Byłam bardzo zdolna jako dziecko i jako dorosła tez.Posługuję się obiema rękami i półkulami.
4niedziela, 01, lipiec 2012 15:16
a przy przełączaniu się nie pomyli? kto kontroluje jakość połączenia?
odp. System Operacyjny, tylko dlaczego go nie znaleziono.

zapraszam do nowego spojrzenia na neurony.
Transformacja teologii w kontekście nauk ścisłych.

Czy człowiek poznał już pełny Obraz Stworzenia? - nawet nie zajrzał do przedsionka wiedzy, doświadczenia naukowe służą jedynie udowadnianiu Zycie bez udziału Boga.
Nowe spojrzenie na zagadnienie świadomości, która nie jest wytworem zbiorów komórek nerwowych, mechanizm tworzenia stanów psychicznych, wyjaśnienie Istoty człowieczeństwa w syntezie obowiązujących doświadczeń naukowych i dawnej wiedzy Objawionej przez Biblię i przekazy starożytnych zapisków.

Dorobek cywilizacyjny nauk humanistycznych i technicznych jaki dokonał się od zaistnienia człowieka na ziemi, jego dążenia do odkrycia swej Istoty, były planem prowadzącym do poznania działania Procesora, który jest źródłem tworzenia jego myśli oraz wszelkich systemów sterowania na poziomie kwantowym
http://www.youtube.com/watch?v=98qImz9eLtA&feature=youtu.be
http://www.rozmowy.all.pl/
LIVECHIP, PROCESOR
obowiązujące doświadczania z zakresu informatyki i fizyki wykluczają, aby komórki neuronowe były źródłem tworzenia sygnałów "zero - jeden", które nazywamy myśleniem.
Wykład obala ten stereotyp udowadniając przez syntezę całościowej wiedzy o człowieku iż Jego istota ma dualistyczny charakter, a słowo duchowy oznacza informatyczny, duch - informacja.
Nowa budowa atomu, nauki o metabolizmie w kontekście systemów sterowania.
3sobota, 24, marzec 2012 16:19
hmm...jestem praworęczna, gdybym uczyła się pisać lewa ręką spowodowałaby to szkodliwe zmiany w mózgu ?
2wtorek, 28, luty 2012 10:25
Niestety, dokładnych obszarów nie podano
1poniedziałek, 27, luty 2012 23:48
Mam pytanie, jaki obszar mózgu zmienił się o 10% ?

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy