Get Adobe Flash player

Piłkarskie główki uszkadzają mózg

Uwaga piłkarze! Częste „główki″ prowadzą do zauważalnych zmian w pracy mózgu i upośledzenia zdolności umysłowych. Niebezpieczny efekt odkryli uczeni z nowojorskiego Yeshiva University.

Zespół prof. Michaela Liptona przebadał mózgi ponad 30 amatorskich graczy za pomocą obrazowania dyfuzyjnego – zaawansowanej techniki opartej na rezonansie magnetycznym. Pozwala ona dostrzec zmiany w pracy neuronów niewykrywalne przy innych metodach. Badani – w wieku średnio 30,8 lat – grali w piłkę nożną od dzieciństwa. Obrazy mózgu pokazały, że częste odbijanie głową wywołuje zaburzenia pracy komórek nerwowych, co przypomina efekt wstrząśnienia mózgu. – Uderzanie głową nie jest na tyle szkodliwe, by zniszczyło włókna nerwowe, ale często powtarzane może uruchomić serię reakcji prowadzącą do degeneracji komórek mózgu – ostrzega prof. Lipton.
 

Uczeni podjęli się oszacowania progu bezpieczeństwa. Według przeprowadzonej analizy przekroczenie 1000 do 1500 główek w ciągu roku oznacza kłopoty. – Tyle odbić rocznie może wydawać się dużą liczbą dla tych, którzy nie zajmują się tym sportem, ale dla regularnego gracza to tylko kilka uderzeń dziennie – wyjaśnia badacz.
 

Uszkodzenia znaleziono w pięciu różnych obszarach mózgowej tkanki. Odpowiadają one za koncentrację, pamięć, funkcje wykonawcze (aktywność umysłową sterującą przebiegiem procesów poznawczych) i wyższe funkcje wzrokowe. Wyniki badań wykonanych za pomocą rezonansu magnetycznego zostały potwierdzone dodatkowymi testami, jakie przeprowadzono na amatorach footballu. Gracze, którzy na boisku najczęściej odbijają piłkę głową, gorzej wypadli w zadaniach sprawdzających pamięć werbalną oraz zdolności psychomotoryczne. – Te dwa badania dostarczają przekonujących dowodów na to, że częste „główki″ powodują uszkodzenie mózgu i upośledzenie funkcji poznawczych – podkreśla uczony.
 

Prof. Lipton zaznacza też, że większą uwagę należy poświęcić dzieciom. Według niego w przypadku najmłodszych piłkarzy mogą się pojawić objawy podobne do ADHD i problemy z nauką. Uczony przekonuje, że warto opracować nowe zasady obowiązujące na boisku.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 29 a


Film: Zobacz jak Miachael Lipton opowiada o swoich badaniach. materiał - Albert Einstein College of Medicine

CZYTAJ TAKŻE