Get Adobe Flash player

Wiedza z internetu szybko ulatuje

Studenci masowo pozyskują informacje z internetu, ale nie oznacza to, że na trwałe wzbogacają swoją wiedzę. W większości przypadków szybko zapominają dużą część tego, co przeczytali ? donosi ?International Journal of Education Economics and Development?.


Testy przeprowadzane przez dr. Zakarię Saleha z Yarmouk University w Jordanii miały na celu zdiagnozowanie, jak dobrze młodzi ludzie przyswajają wiedzę ze stron WWW. Osoby biorące udział w eksperymencie ? 153 studentów i absolwentów ? to tzw. ?cyfrowi obywatele?, którzy dorastali w świecie powszechnego dostępu do informacji cyfrowej i jako pierwsze pokolenie używali komputerów w celach edukacyjnych. W badaniu sprawdzano ich nastawienie do globalnej sieci oraz to, jak zapamiętują i wykorzystują pozyskiwane informacje. W większości bardzo sprawnie poruszali się w środowisku internetowym.
 

Okazało się, że tuż po zamknięciu przeglądarki ponad 25% żaków zapominało to, co wcześniej przeczytało, a u 73% przyswojenie wiedzy było niskie lub średnie. Co ciekawe, lepiej wypadli absolwenci ? oni też sprawniej radzili sobie na zajęciach niż obecni studenci.
 

? Należy pamiętać o specyfice internetu i pozyskiwania z niego wiedzy. Nie jest on neutralnym narzędziem do zdobywania informacji ? mówi dr Saleh. Badacz planuje teraz przyjrzeć się temu, jaki wpływ na studentów ma sam proces przetwarzania informacji z globalnej sieci.
 

Magdalena Mips/EurekNews.pl 2011 11 22 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy