Get Adobe Flash player

Zła praca się nie opłaca

Od bezrobocia lepsza marna praca? Nic podobnego! Niska pensja, niepewna posada, praca poniżej kwalifikacji może nas niszczyć tak samo jak bezrobocie – wynika z badań HILDA opublikowanych w czasopiśmie „Occupational and Environmental Medicine”.

W ramach projektu The Household, Income and Labour Dynamics in Australia (HILDA), australijscy naukowcy przeprowadzili wywiady z ponad 7 tysiącami osób. Pytano o to, czy ludzie ci pracują, a jeśli odpowiedź była twierdząca, sprawdzano, czy badani nie obawiają się zwolnień, jak oceniają swoje dochody, czy mają wpływ na swoją pracę oraz czy te zajęcia spełniają ich oczekiwania.

Pierwszy wniosek wysnuty na podstawie badań był przewidywalny – potwierdziło się, że ci, którzy mają pracę czują się lepiej niż bezrobotni. Jednak dokładniejsza analiza wyników przyniosła nieoczekiwany rezultat – osoby zatrudnione na niskich stanowiskach były w podobnej kondycji psychicznej co bezrobotni.

Wydawać by się mogło, że osoby niepracujące od dłuższego czasu powinny być zadowolone ze zdobycia jakiegokolwiek stanowiska. Znalezienie przez nich dobrego zajęcia faktycznie przynosiło poprawę samopoczucia. Jednak zdobycie kiepskiej pracy doprowadzało badanych do utraty zdrowia psychicznego – po pewnym czasie czuli się nawet gorzej niż na bezrobociu.

Badania HILDA dowodzą, jak ważny jest mentalny aspekt pracy zawodowej. Mogą się przyczynić do zmiany działań ministerstw oraz pracodawców. – Psychiczna higiena pracy powinna być zasadniczym aspektem branym pod uwagę przy planowaniu polityki zatrudnienia oraz opieki społecznej – twierdzą naukowcy2011_03_16_b

Magdalena Mips

CZYTAJ TAKŻE