Get Adobe Flash player

Gotówka czy karta? Nowe badania opublikowane w ?Journal of Consumer Research? pokazują, że sposób, w jaki dokonujemy płatności, rzutuje na to, co kupujemy. Kiedy płacimy ?plastikowym pieniądzem?, wybieramy rzeczy ładne i interesujące, gdy gotówką ? nudne i praktyczne.
 

O tym, że sposób dokonywania płatności rzutuje na nasze zachowanie, wiadomo już od pewnego czasu. Płacąc kartą, wydajemy więcej niż gotówką. Jednak uczeni z University of Kansas i University of South Carolina postanowili pójść krok dalej i sprawdzić, czy sposób płacenia wpływa na to, jak postrzegamy kupowane rzeczy. W ramach eksperymentu kazali ochotnikom myśleć o różnych sposobach płacenia. Potem sprawdzali, jak oceniają oni różne cechy produktów. ? Odkryliśmy, że ludzie bardziej przywiązują wagę do zalet danej rzeczy, gdy powiązana jest ona z płaceniem kartą. W przypadku gotówki myślą raczej o cenie ? napisali w ?Journal of Consumer Research? Pronothesh Catterjee i Randall L. Rose.
 

Uczeni zauważyli, że mentalne powiązania kart i gotówki z odpowiednimi atrybutami konsumenci nabywają we wczesnym okresie życia. Reklamy kart kredytowych łączą ich używanie z mocno pożądanymi produktami oraz natychmiastowym zaspokojeniem potrzeb. Gotówka kojarzy się niemal wyłącznie z koniecznością szybko dokonywanej płatności. ? Karty kredytowe nie zachęcają ludzi do zastanawiania się nad wydawaniem pieniędzy ? piszą autorzy pracy. Ich coraz powszechniejsze użycie może zaś sprawić, że będziemy kupować więcej ładnych, ale niekoniecznie pożytecznych rzeczy.
 

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2011 11 17 a


CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy