Get Adobe Flash player

Potężne mięśnie brontomerusa

To był prawdziwy mięśniak, miał niezwykle rozwinięte mięśnie kończyn - tak o odkrytym właśnie gatunku dinozaura z grupy zauropodów mówią uczeni. Znaleziony w amerykańskim stanie Utah Brontomerus mcintosh został opisany w „Acta Palaeontologica Polonica”.

Zauropody to potężne stworzenia roślinożerne. Najsłynniejsze zwierzaki z tej grupy - brachiozaury miały bardzo długie szyje, dochodzące do prawie 10 metrów długości, a całe ich ciało wraz z ogonem mogło liczyć blisko 30 metrów. Brontomerus był o połowę mniejszy. Żył ok. 110 milionów lat temu. Znalezione w Utah kości należały do dwóch osobników: dorosłego o długości 14 metrów i wadze ok. 6 ton oraz małego wielkości kucyka, ważącego około 200 kg. Według jednego z autorów badań dr Mike’a Taylora z Univeristy College London była to najprawdopodobniej matka z małym.

Tym, co najbardziej zaskoczyło uczonych analizujących szczątki nowo poznanych dinozaurów była ich wyjątkowo duża kość biodrowa. Jej kształt sugerował, ze musiały być do niej przyczepione wyjątkowo potężne mięśnie. - Kiedy zauważyliśmy dziwny kształt biodra, zastanawialiśmy się, jakie mogło być jego przeznaczenie. Doszliśmy do wniosku, że miało ono związek z kopaniem. Dinozaury kopały się prawdopodobnie podczas walk o samicę, mogły też w ten sposób odganiać drapieżniki - mówi Taylor.

 Z kolei dość potężne łopatki sugerują, że również przednie kończyny brontomerusa mogły być mocno umięśnione. Ponieważ zwierzę w rejonach silnie pofałdowanych, niewykluczone, że atletyczna budowa ciała umożliwiała mu sprawne poruszanie się po tym pagórkowatym terenie2011_02_24b1_ok


Anna Piotrowska
 

CZYTAJ TAKŻE