Get Adobe Flash player

Kometa wybiła archaiczne ptaki

Meteoryt, który 65 milionów lat temu wybił dinozaury, spowodował także zagładę większości ówczesnych prymitywnych ptaków. Garstka, która przetrwała, dała początek dzisiejszym królom przestworzy – donosi najnowsze wydanie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.


Debata na temat tego, w jaki sposób wyginęły prymitywne ptaki, trwa już od dłuższego czasu. Część uczonych jest zdania, że wymarły na długo przez zagładą dinozaurów, inni twierdzą, że padły ofiarą kosmicznego kataklizmu. Jak mogło być naprawdę, wskazują najnowsze badania zespołu Nicholasa Longricha z Yale University. Uczeni przeanalizowali ponad dwadzieścia skamieniałych ptasich kości należących do 17 gatunków. Wszystkie te istoty należały do czterech wymarłych dziesiątki milionów lat temu ptasich linii: Enantiornithes, Hesperornithes, Ichthyornithes i Palintropiformes. Były różnej wielkości – od gęsi do szpaka, niektóre miały nawet dzioby z zębami.


Analizy dowiodły, że część z nich żyła dosłownie 300 tysięcy lat przed kosmiczną katastrofą. Dlatego też zdaniem Longricha wcale nie były na wymarciu. – Wyginęły bardzo gwałtownie, przynajmniej w geologicznej skali czasu – mówi uczony. Uderzenie meteorytu przetrwała niewielka część pierzastych stworzeń, które dopiero potem zróżnicowały się i zasiedliły rozmaite nisze ekologiczne. Ptaki ery dinozaurów były raczej prymitywne i związane z określonymi środowiskami. 
– Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ssaków – mówi Longrich. Dopóki na ziemi królowały dinozaury, były one w sumie niewielkie i prowadziły głównie nocny tryb życia. Potem się to zmieniło.

Anna Piotrowska/EurekNews 2011 09 20 a1

CZYTAJ TAKŻE