Get Adobe Flash player

Bestia z Tybetu

 

Kolebką gigantycznych ssaków epoki lodowcowej mogła być Wyżyna Tybetańska. Właśnie tam odnaleziono czaszkę przodka nosorożca włochatego oraz skamieniałości innych wymarłych gatunków ssaków – informuje najnowsze „Science”.

Pochodzenie megafauny, czyli wielkich zwierząt takich jak mamuty, nosorożce włochate czy tygrysy szablozębne, od dawna było dla naukowców zagadką. Do tej pory sądzono, że gatunki te wyewoluowały w arktycznej tundrze lub na zimnych stepach Azji, z których rozprzestrzeniły się na pozostałe obszary. Jednak odkrycia dokonane przez paleontologów na Wyżynie Tybetańskiej dowodzą, że praprzodków niektórych przedstawicieli megafuany należy szukać właśnie tam.
U podnóża Himalajów Xiaoming Wang z Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles oraz Qiang Li z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk odkryli w 2007 roku zachowaną niemal w całości czaszkę i dolną szczękę protoplasty nosorożca włochatego.

Skamieniałość nowego gatunku, który zyskał nazwę Coelodonta thibetana, pochodzi z środkowego pliocenu, czyli stosunkowo ciepłego okresu, kiedy kontynentów nie pokrywała jeszcze warstwa lądolodu. Ów przodek nosorożca włochatego żył 3,6 mln lat temu w wyższych piętrach gór i już wtedy przystosował się do panującego tam surowego klimatu. Dlatego gdy nadeszły zlodowacenia, jego potomkowie po prostu zmienili terytoria – zeszli w niższe rejony i mogli opanować nowe tereny. Byli na to przygotowani – nosorożce włochate miały np. spłaszczony róg, którym jak łopatą odśnieżały łąki, by dostać się do pokarmu.

Na Wyżynie Tybetańskiej narodziły się prawdopodobnie również antylopa chiru, pantera śnieżna, borsuk oraz 25 innych gatunków, których skamieniałości odkrył tam zespół Xiaominga Wanga i Qianga Li.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 09 02 a

FILM: Zobacz jak jeden z odkrywców nowego gatunku prehistorycznego nosorożca opowiada o tej niezwyklej bestii

CZYTAJ TAKŻE