Get Adobe Flash player

Najstarszy ssak łożyskowy

 

Pierwsze ssaki łożyskowe, nasi bezpośredni praprzodkowie, pojawiły się na świecie już 160 milionów lat temu, 35 milionów lat wcześniej niż do tej pory sądzono. Skamieniałość takiego maleńkiego zwierzątka, przypominającego nieco ryjówkę, znaleziono w Chinach, o czym donosi dzisiejsze „Nature”.

Odkrycia w chińskiej prowincji Liaoning, słynącej z wielu znakomicie zachowanych skamieniałości m.in. ptaków, dokonali naukowcy pod wodzą Zhe-Xi Luo z amerykańskiego Carnegie Museum of Natural History w Pittsburghu. Uczonym udało się zidentyfikować częściowo zachowaną czaszkę, fragmentarycznie zachowany szkielet. Na podstawie budowy przedniej łapy ustalili, że zwierzę potrafiło świetnie wspinać się na drzewa. Wraz z kośćmi zachowały się odciski tkanek miękkich, w tym futerka.

Nowy gatunek ssaka łożyskowego nazwano Juramaia sinensis, co oznacza „jurajska matka z Chin”.  Miano to nie zostało wybrane przypadkowo – Juramaia jest praciotką lub prababką wszystkich ssaków łożyskowych, które dziś prosperują – mówi Luo. Co ciekawe, najstarszy znany wcześniej łożyskowiec – Eomaia – także pochodził z Chin i liczył 125 milionów lat.

Znalezienie Juramaia sinensis pozwala bardzo precyzyjnie ustalić, kiedy doszło do rozdzielenia się łożyskowców (ich potomstwo rozwija się wewnątrz ciała matki, a pokarm dostarczany jest przez łożysko) i torbaczy. Młode tych drugich rodzi się na bardzo wczesnym stadium rozwoju i dorasta w specjalnej torbie na brzuchu matki. Najlepszym tego przykładem są chociażby kangury.

Anna Piotrowska/EurekNews 2011 08 25 b1

 

 

CZYTAJ TAKŻE