Get Adobe Flash player

Pani Pterodaktylowa bez grzebienia

Dzięki skamieniałości sprzed 160 milionów lat udało się ustalić jak wyglądały samce i samice pterodaktyli - latających gadów z epoki dinozaurów. Okazuje się, że w przeciwieństwie do swych partnerów panie pterodaktylowe nie miały ozdobnych grzebieni na głowach - donosi „Science”.

Wśród naukowców debata na temat rozróżniania płci u tych gadów toczy się od dobrych stu lat. Większość badaczy zawsze sądziła, że podobnie jak w przypadku większości zwierząt, samce pterodaktyli prezentowały się bardziej okazale niż samice. Nie było na to jednak żadnych, nawet najmniejszych dowodów. Dzięki znalezisku z chińskiej prowincji Liaoning, wszystko stało się jasne

- Skamieniałość, którą odkryliśmy - okaz z gatunku Darwinopterus, zachowała się wraz z jajami wewnątrz ciała, bezsprzecznie to samica. Tego typu odkrycie, kiedy płeć danego zwierzęcia jest stuprocentowo pewna zdarza się bardzo rzadko w przypadku gadów sprzed milionów lat - mówi jeden z autorów badań, Dawid Unwin z University of Leicester. 

Samica, nazwana przez uczonych „panią T.”, najwyraźniej zginęła na skutek nieszczęśliwego wypadku tuż przed złożeniem jaj. Analiza dowiodła, że miała złamane lewe przedramię. - Od samców odróżniały ją dwie cechy: stosunkowo duże biodra oraz brak kostnego grzebienia na głowie - mówi Unwin. Według uczonego, grzebień, który mógł być znacznie większy niż głowa gada służył samcom do odstraszania przeciwników.

 Dzięki najnowszemu odkryciu jest już jasne, na czym polegały różnice między samcami a samicami pterodaktyli. Ponadto okazało się, że jaja tych zwierząt były stosunkowo małe i miały miękką skorupę. To cechy typowo gadzie, bo jaj ptaków są duże i mają twarde skorupki. Takie mniejsze jajka mają jednak swoje uzasadnienie ewolucyjne - ich wyprodukowanie przez organizm nie wymagało dużych wydatków energetycznych, co miało ogromne znaczenie w przypadku tak bardzo aktywnych fizycznie władców przestworzy jak pterodaktylejeden1_21sty2011


Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE