Get Adobe Flash player

Plezjozaury były żyworodne!

  

Mamy pierwszy niezbity dowód na to, że plezjozaury – kopalne morskie gady żyjące w czasach dinozaurów – były żyworodne. Odkrycie skamieniałości potwierdzającej tę sensacyjną tezę ujawniono w najnowszym „Science”.

Plezjozaury to olbrzymie wymarłe gady, które królowały w wodach oceanicznych ery mezozoicznej – od ok. 250 do 65 milionów lat temu. Naukowcy od dawna sądzili, że plezjozaury były żyworodne – budowa ciała nie pozwalała im raczej wychodzić na ląd, aby składać tam jaja – ale jak dotąd nie mieli na to przekonujących dowodów. Teraz już mają: dr F. Robin O'Keefe z Uniwersytetu Marshalla w Huntington i dr Luis Chiappe, dyrektor Instytutu Dinozaurów Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles, ogłosili właśnie odkrycie skamieniałości ciężarnej samicy plezjozaura.

Informację o tym znalezisku ujawniono dopiero teraz, ale okaz odkryto już 24 lata temu na farmie w Kansas. Zachował się niemal w całości, poza częściami szyi i czaszki. Samica gatunku Polycotylus latippinus żyła 78 milionów lat temu i mierzyła ponad 4,5 metra. Jej ciąża była na tyle zaawansowana, że embrion zdążył już wykształcić szkielet: żebra, kręgi, kości ramieniowe i biodrowe oraz kości płetw.

W porównaniu z ciałem samicy zarodek był zaskakująco duży – sporo większy niż można byłoby się spodziewać w wypadku gadów. To może oznaczać, że plezjozaury były wyjątkowymi gadami – rodziły po jednym, ale za to dużym potomku, którym potem wspólnie się opiekowały. Współczesne zwierzęta rozmnażające się w taki sposób zwykle żyją w grupach, więc plezjozaury prawdopodobnie prowadziły życie stadne. – Przypuszczamy, że życie plezjozaurów było podobne do życia dzisiejszych delfinów – mówi dr O'Keefe.

Okaz przeszedł już konserwację i można go oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 08 12 b1

FILM: Zobacz skamieniałość ciężarnej samicy plejozaura na żywo! Relacja z muzeum w Los Angeles!

CZYTAJ TAKŻE